Marmaris'te yangında zarar gören arazi ağaçlandırıldı

Marmaris'te yangında zarar gören arazi ağaçlandırıldı
Marmaris'te yangında zarar gören arazi ağaçlandırıldı
- Muğla'nın Marmaris ilçesinde geçen yıl çıkan yangında zarar gören 44 hektarlık alan, Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince ağaçlandırıldı - TEMA Vakfı Marmaris Gönüllüleri Sorumlusu Bahar: - "Bu başarılı çalışmayı gelip kendi gözlerimizle gördük ve karşılaştığımız manzara karşısında çok mutlu olduk"

MUĞLA (AA) - Marmaris ilçesinde geçen yıl çıkan orman yangınında zarar gören 44 hektarlık alana Orman İşletme Müdürlüğünce saçılan 3 milyon kızılçam tohumu, yeşermeye başladı.

Beldibi Mahallesi'nin Seki mevkisinde geçen yıl çıkan ve 8 bin 903 ağacın zarar gördüğü orman yangınından kısa süre sonra Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince bölgenin eski haline gelmesi için çalışmalara başlandı. 

Ağaçlandırma faaliyetinin sonuçlarını merak eden TEMA Vakfı Marmaris Gönüllüleri Erozyonla Mücadele Haftası dolayısıyla bölgeye yürüyüş düzenledi. Sahanın boy veren minik çam fidanlarıyla yeniden yeşermeye başladığına şahit olan çevreciler duruma sevindi. Çevre gönüllüleri yaklaşık 4 saat süren yürüyüş boyunca fidanları gözlemleyerek fotoğraflarını çekti. 

TEMA Vakfı Marmaris Gönüllüleri Sorumlusu Nurcan Bahar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl insan kaynaklı çıkan yangında Seki mevkisindeki binlerce ağacın yok olduğunu söyledi. 

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğünün hızlı çalışmasıyla yanan alanı temizlediğini ve teraslama yaptığını ifade eden Bahar, "Daha sonra bizim de katıldığımız törenle yanan sahaya 3 milyon kızılçam tohumu saçıldı. Geride kalan 10 ayda ne gibi değişiklikler olduğunu görmeye geldik. Orman İşletme Müdürlüğü atılan tohumların yüzde 75'inin yeşerdiği bilgisini verdi. Biz de bu başarılı çalışmayı gelip kendi gözlerimizle gördük. Karşılaştığımız manzara karşısında çok mutlu olduk" dedi.  

Orman yangınlarının genelde insan kaynaklı çıktığına dikkati çeken Bahar, Marmaris'teki yerleşim alanlarının daralmaya başladığını ve ormanla iç içe geçtiğini kaydetti. Bahar, "Bu durum ormanlar için büyük bir tehlike arz ediyor. Bununla ilgili çalışmalar yapılmalı. Halk eğitimlerle bilinçlendirilmeli ve acil müdahale konusunda hazırlıklı olunmalı" diye konuştu.

Beldibi Mahallesi'nin Seki mevkisinde 19 Ekim'de bir evde patlayan tüpün parçasının ormanlık alana sıçramasının ardından başlayan yangında 44 hektar orman alanı tahrip olmuştu. Evin sahibi ise "ihmal sonucu yangına sebebiyet verdiği" gerekçesiyle tutuklanmıştı.