Milletvekili genel seçiminin ardından

Milletvekili genel seçiminin ardından
Milletvekili genel seçiminin ardından
- Eğitim Bir Sen Muğla Şubesi Başkanı Uçak: - "Milletimizin uzlaşmaya dayalı siyaset mesajının gereği hızla yerine getirilmelidir"

MUĞLA (AA) - Eğitim Bir Sen Muğla Şubesi Başkanı Önder Uçak, "Milletimizin uzlaşmaya dayalı siyaset mesajının gereği hızla yerine getirilmelidir" dedi.

Milletvekili genel seçiminin ardından, Menteşe Öğretmenevi'nde gazetecilerle bir araya gelen Uçak, 25. Dönem Milletvekilleri Genel Seçimlerinin ülkeye, demokrasiye, kamu görevlilerine ve millete hayırlar getirmesini diledi.

Seçim sonuçları bir partinin tek başına iktidar olmasını mümkün kılmadığını belirten Uçak, " Türkiye 'nin 13 yıldır tek parti iktidarına dayalı istikrar döneminden yeni siyasi zemine geçtiği görülmektedir. Meclis'te temsil hakkı elde eden dört parti siyasetin teamüllerini de dikkate alarak olabilecek en kısa sürede 63. hükümeti kurmak için sorumluluk üstlenmeli ve uzlaşıya açık olmalıdır" dedi.

Uçak, Meclis'in geniş tabanlı oluşmasının demokratik, sivil ve özgürlükçü yeni anayasa için bir şans olarak kullanılması gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"25'inci yasama döneminde Meclis'in temel işlevi yeni anayasa olmalı. Milletimizin uzlaşmaya dayalı siyaset mesajının gereği hızla yerine getirilmeli. Bu anlayışla kurulacak 63. Hükümet uzlaşıya dayalı umutları artırıcı ilk refleksini de toplu sözleşme masasında kamu görevlilerinin talep ve beklentilerini karşılayarak göstermelidir. 7 Haziran seçim sonuçlarının ülkemize, bölgemize ve insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, demokratikleşme, özgürleşme ve devlet politikalarındaki insanileşme ile üretilen kazanımlar devam etmelidir."