MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Harmandar:

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Harmandar:
MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Harmandar:
- "Üniversitemiz son beş senede bin basamak sıçrama yaparak dünya çapında değerlendirilen 24 bin üniversite arasında, bin 485'inci sırada konumlanmıştır"

MUĞLA (AA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, "Üniversitemiz son beş senede bin basamak sıçrama yaparak dünya çapında değerlendirilen 24 bin üniversite arasında bin 485'inci sırada konumlanmıştır" dedi.

Harmandar, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitelerin temel araştırma görevlerinin dışında eğitim ve topluma hizmet misyonlarını içerecek bir değerlendirme sistemi olduğunu, bu kapsamda MSKÜ'de son 5 yılda önemli çalışmalara imza atıldığını söyledi.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında, 18 fakülte, 4 enstitü, 4 yüksekokul, 13 meslek yüksek okulu ve 41 araştırma merkeziyle akademik birimlerin yer aldığını vurgulayan Harmandar, doktora, lisans, ön lisans ve yüksek lisans olmak üzere 318 akademik programda diploma verdiklerini dile getirdi.

2010 yılında 899 akademik personel varken 2015'te bu sayının bin 436'ya çıktığını vurgulayan Harmandar, öğrenci sayısının ise 39 bin 802 ulaştığını ifade etti.

MSKÜ'nün uluslararası üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini de belirten Harmandar, "Bugün gelinen noktada 60 ülkeden 766 uluslararası öğrenci üniversitemizde eğitim ve öğretim görmektedir. Bu bizim için gurur verici bir rakam" dedi.

Harmandar, üniversitenin kurulduğu 1992 yılından bu yana da 59 bin 354 öğrenciyi mezun verdiğini belirtti.

Endekslerde taranan yayın sayıları hakkında da bilgi veren Harmandar, şöyle konuştu:

"2010 yılında 155 olan taranan yayın sayımız 2015'te yüzde 100'den fazla bir artış ile 354'e yükseldi. Yayın sayılarına baktığımızda 2010'da 871 iken, 2015'te bu rakam 3 bin 941'e yükseldi. Bilimsel projelere baktığımızda 2015'te 608 bilimsel araştırma projesi yürütülürken bunlardan 152 proje yıl içinde tamamlanmıştır. Bu projelerden TÜBİTAK destekli 5 milyon lira bütçeli 39, AB destekli 1 milyon 264 avro bütçeli üç projesi bulunmaktadır. Üniversitemiz son beş senede bin basamak sıçrama yaparak dünya çapında değerlendirilen 24 bin üniversite arasında bin 485'inci sırada konumlanmıştır."

MSKÜ'nün önümüzdeki dönemde çeşitli yatırımları gerçekleştireceğine de işaret eden Harmandar, "Teknopark'ın faal hale getirilmesi, sağlık kampüsünün geliştirilmesine yönelik diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinin açılması bunlardan bazıları. Muğla Teknopark kurulması için de önemli adımlar atıldı.Fizibilite raporunun ilgili bakanlıkça kabulü ve teklif edilen Teknoloji Geliştirme Bölgesi için onay alındı" diye konuştu.

İztuzu Plajı'nın 3 yıl süreyle üniversitelerine verildiğini hatırlatan Harmandar, plaja girişlerin bu yıl da ücretsiz olup olmayacağını önümüzdeki günlerde görüşerek bu konu da gerekli çalışmaların yapılacağını dile getirdi.

Toplantıya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil, Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan ve Prof. Dr. Bayram Akça katıldı.