MSKÜ'de Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni düzenlenecek

MSKÜ'de Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni düzenlenecek
MSKÜ'de Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şöleni düzenlenecek
MUĞLA (AA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bilim etkinlikleri kapsamında Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından...

MUĞLA (AA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bilim etkinlikleri kapsamında Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından 3. Türk Dünyası Öğrenci  Bilim ve Kültür Şöleni gerçekleştirilecek.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek etkinliği geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi.

Şölende Uygur, Kazak, Tatar dans gruplarının gösterilerini sunacağını belirten Çınar, yarın başlayacak ve 2 gün sürecek şölende öğrencilerin, edindikleri bilgileri, değerlendirme imkanı bulacaklarını ve bildiri sunacaklarını kaydetti.

Kazak öğrencilerin ülkelerinin milli çalgısı "dombra" ile şarkılarını seslendireceğine işaret eden Çınar, "Şölende Türk şiirinin, Türk edebiyatı ve kültürünün pek çok önemli konusu bilimsel olarak ele alınacak ve bunlar sanat şöleni şeklinde sunulacak" diye konuştu.

Amaçlarının öğrencileri bilim ve bilgiye ulaştırarak, onları bilimsel araştırmalara yönlendirmek olduğunu vurgulayan Çınar, bu sayede öğrencilerin kültürel ve sanatsal çalışmalarda daha aktif rol almalarını sağlamayı istediklerini dile getirdi.