Muğla 1. Çocuk Oyunları Tiyatro Günleri

Muğla 1. Çocuk Oyunları Tiyatro Günleri
Muğla 1. Çocuk Oyunları Tiyatro Günleri
- 5 gün sürecek etkinliğin üçüncü gününde çocuklar, palyaço ve tiyatro sanatçıları ile oyunlar oynadı

MUĞLA (AA) - Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Çocuk Oyunları Tiyatro Günleri etkinliği çocuk oyunları ve tiyatro gösterileri ile devam ediyor.

Etkinliğin üçüncü gününde Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi bahçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklar, palyaço ve tiyatro sanatçıları ile oyun oynadı. Bando eşliğinde eğlenen çocuklara aileleri de eşlik etti.

Çocuklar özellikle Nasrettin Hoca, Hacivat ve Karagöz, Aşık Veysel figürlerine yoğun ilgi gösterirken tiyatro sanatçıları ve palyaçolar ile bol bol fotoğraf çektirdi.

Etkinlikler daha sonra Kültür Merkezi salonda gösterilen ve çocukların oynadığı "Pamuk Prenses ve 6,5 cüceler" tiyatro oyunu ile devam etti. Buradaki etkinliğe çok sayıda öğrenci ve velileri birlikte katıldı.

Sahnede hünerlerini sergileyen küçük tiyatrocular oyun sonunda uzun süre ayakta alkışlandı.

1. Çocuk Oyunları Tiyatro Günleri Sanat Yönetmeni Ayhan İçöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğin hafta sonu ödül töreni ve kapanış oyunları ile sona ereceğini söyledi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında sahnenin minik tiyatrocularda olduğunu ve ailelerin de bu büyük yetenekleri izlediğini belirten İçöz, "Amacımız çocuklara tiyatroyu ve sanatı sevdirmek. Çocuklar burada oynayacağı oyunlar ile kendi öz güvenlerini sağlayacaklar. Çünkü sahneye çıkan bir çocuk öz güvenini kazanır. Dolayısıyla kendine olan güveniyle birlikte kendini ifade etmeyi öğrenir" dedi.

Türkiye 'de bu tür etkinliklerin çok az olduğuna işaret eden İçöz, "Muğla eğer bir kültür şehriyse bizde kültür şehri imzasını bu şekilde küçük sanatçılara olanak sağlayarak atmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde bu programın lise ayağı olacak. Uzun dönemde bu faaliyetleri daha da çoğaltıp geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Bizim buradaki esas amacımız çocuklarımızın kendi öz güvenlerini sağlaması" diye konuştu.

Öte yandan, 1. Çocuk Oyuncuları Tiyatro Günleri kapsamında programa katılan çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çeşitli hediyeler de verildi.