Muğla Adliyesi ''Ön Büro ve Danışma Masası'' hizmete başladı

Muğla Adliyesi ''Ön Büro ve Danışma Masası'' hizmete başladı
Muğla Adliyesi ''Ön Büro ve Danışma Masası'' hizmete başladı
- Muğla Adalet Komisyonu Başkanı Arslanboğan: - "Danışma masasında vatandaşlar kendileriyle ilgili birimi, birimin yerini ve dosya numarasını öğrenebilecek"

MUĞLA (AA) - Muğla Adliyesi kurulan ''Ön Büro ve Danışma Masası'' hizmet vermeye başladı.

Muğla Adalet Komisyonu ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kenan Arslanboğan, yeni kurulan birimleri gazetecilere tanıtarak yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Arslanboğan, yeni faaliyete geçen hizmet sayesinde vatandaşların tek bir birimden işlemlerini yapacağını, hızlı bir şekilde danışma hizmeti alacağını söyledi.

Birimde üç hukuk mahkemesi, vezne, tevzi, ceza mahkemesi, danışma, savcılık, iki hizmetli ve yazı işleri müdürü bulunduğunu belirten Arslanboğan, "Vatandaşlarımız bütün adli işlemleri için danışma büromuzdan bilgi alabilecek. Vatandaşımız adli işlemler için adliye içinde kapı kapı dolaşmak yerine danışma büromuz bu görevi üstlenecek. Uygulama kapsamında birçok adli iş yükünün azalacağına inanıyorum" dedi.

Hizmet kalitesini ve vatandaşın itibarını artırmak, daha rahat ve kolay hizmet almaları noktasında önemli bir projenin hayata geçirildiğini aktaran Arslanboğan, şunları söyledi:

"Danışma masasında vatandaşlar kendileriyle ilgili birimi, birimin yerini ve dosya numarasını öğrenebilecek. Duruşma tarihi, saati ve salonu hakkında bilgi alabilecek, şikayet ve ihbarda bulunmak ya da ifade vermek için gelen kişiler kayıt altına alınarak ilgili birime yönlendirilecek,"

Arslanboğan, basının kamuoyunun doğru bilgilenmesi açısından önemli bir görevi yerine getirdiğine vurgulayarak, "Yasaların uygun gördüğü, gizlilik kararı bulunmayan davalar halka açık yapılan davalardır. Bazı olaylarda adli vakaların oluşumunda haber yapılıyor ancak sonraki süreçler takip edilmiyor. Gizlilik kararı bulunmayan davaları yasaların elverdiği ölçüde takip edebilirsiniz. Gözaltına alınan ve tutuklama kararı çıkan davaların sonuçlarının da kamuoyuna yansıtılması gerekir" diye konuştu.