Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sarıyerli:

Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sarıyerli:
Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sarıyerli:
- "İşsiz vatandaşlarımızı meslek edinmeye davet ediyorum. 1,3 milyonluk açık işimizi erittiğimizde ülkemizde işsizlik oranının yüzde 7'lere indiğini görmemiz mümkün"

MUĞLA (AA) - Muğla Çalışma ve İş Kurumu Müdürü İlyas Sarıyerli, 1,3 milyonluk açık iş eritildiğinde  Türkiye 'de işsizlik oranının yüzde 7'lere inebileceğini söyledi.

Sarıyerli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışma hayatıyla işçi ve işveren münasebetleri, istihdam konularıyla ilgilendiklerini belirtti. 

Son verilere göre Türkiye'de işsizlik oranının yüzde 10,5, Muğla'da ise yüzde 7,3 olduğunu bildiren Sarıyerli, " Turizm sezonu için ne gibi gelişmeler yapabiliriz, gerek işçilerimize gerekse işverenlerimize ne gibi destekler yapabiliriz, bunu araştırıyoruz" dedi. 

Son bir ayda Muğla'da 22 iş gücü yetiştirme kursu açtıklarını anlatan Sarıyerli, ortalama 450 kişilik iş gücü yetiştirme hazırlığı içerisinde bulunduklarını kaydetti.

Çalışanların eğitimi konusunun da kendileri için önemli olduğunu dile getiren Sarıyerli, şöyle devam etti:

"İşletmelerimizde işçilerimizin çoğunun mesleki yeterlilik belgesi bulunmuyor. Hedefimiz gerek denetimlerde işverenlerimizin rahat etmesi, gerekse vatandaşlarımızın bir mesleki yeterlilik belgeleri edinmeleri ve sonra Türkiye'nin herhangi bir yerine gittikten sonra bu belgeyle çalışmaları. Dolayısıyla bu belgeyle iş bulmalarının kolaylaşması açısından çalışanlarının eğitimine, işbaşı eğitim programına önem veriyoruz."

Sarıyerli, Muğla'da yaklaşık 3 yıldır her 6 ayda bir iş gücü piyasası araştırmaları yaptıklarını ifade ederek, sahada gezerek 2 bin civarında işvereni ziyaret ettiklerini söyledi.

Yaklaşık 25 iş ve meslek danışmanları bulunduğunu bildiren Sarıyerli, "Uzmanların değerlendirmesinde ortaya çıkan sonuç, özellikle servis elemanı konusunda, küçük motorlu araçların tamir bakım ve benzerinde ve yat kaptanlığı gibi deniz sektöründe eksiklikler var" diye konuştu.

Türkiye'deki işsizlik sorununun genelikle mesleksizlikten kaynaklandığını vurgulayan Sarıyerli, şunları kaydetti:

"Ülkemizde 3,3 milyon işsiz var ama bir taraftan da 1,3 milyon açık işimiz bulunuyor. Yani işverenlerimiz 1,3 milyon işçinin çalışacağı iş alanı üretmişler ama vatandaşlarımız gerek mesleksizlik, gerekse başka sebeplerle çalışamamakta. Bu da işsizlik oranımızın göreceli olarak yüzde 10,5'lerde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle işsiz vatandaşlarımızı meslek edinmeye davet ediyorum. 1,3 milyonluk açık işimizi erittiğimizde ülkemizde işsizlik oranının yüzde 7'lere indiğini görmemiz mümkün."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Turizm

  ,

  İşsizlik

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  muğla