Muğla turist sayısında 3 milyon hedefine ulaştı

Muğla turist sayısında 3 milyon hedefine ulaştı
Muğla turist sayısında 3 milyon hedefine ulaştı
- Türkiye'nin en önemli turizm bölgelerinden Muğla, hedeflenen 3 milyon yabancı turist sayısını yılın 10'uncu ayında yakaladı - Vali Çiçek: - "Bugüne kadar bölgemize gelen yabancı turist sayısı, 3 milyon 47 bin 928. Geçen yılın aynı dönemine göre biraz düşüş var ancak önceki yıllara oranla rakamlar iyi durumda. Yıl sonuna kadar bu sayı, biraz daha yükselecek"

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Türkiye'nin bin 484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip ili Muğla'ya ocak-ekim döneminde gelen yabancı turist sayısı, 3 milyon 47 bin 928'e ulaştı. 

Muğla Valisi Amir Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan ve bin 484 kilometre ile Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla'nın farklı ülkelerden bölgeye gelen turistlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kentin tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürel özellikleri sayesinde Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçilerin beğenisini kazandığını belirten Çiçek, amaçlarının turizmi bölgede sürdürülebilir kılmak olduğunu ifade etti.

Çiçek, Muğla'yı ziyaret eden turistlerin girişlerini 9 gümrük kapısı ve 2 havaalanından takip ettiklerini dile getirerek bölgede turizm sezonunun sürdüğünü, özellikle ekim ayından sonra gelen turistlerin bölgedeki tarihi alanlarda ve yürüyüş yollarında vakit geçirdiğini anlattı.

Muğla'nın ilçeleriyle turizm sektöründe cazibe merkezi olduğuna işaret eden Çiçek, "Bugüne kadar bölgemize gelen yabancı turist sayısı, 3 milyon 47 bin 928. Geçen yılın aynı dönemine göre biraz düşüş var ancak önceki yıllara oranla rakamlar iyi durumda. Yıl sonuna kadar bu sayı, biraz daha yükselecek" diye konuştu.

Vali Çiçek, kente en fazla İngiltere, Almanya, Rusya, Hollanda ve Polonya'dan ziyaretçi geldiğini aktardı.

- "Bu yıl, 3 milyon 200 bin turiste ulaşmayı bekliyoruz"

Çiçek, turistlerin havalimanı ve deniz gümrük kapılarından bölgeye girişlerinin sürdüğüne dikkati çekerek yıl sonu itibarıyla Muğla'ya gelen turist sayısının 3 milyon 200 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi. 

Turizmde kalitenin artırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlatan Çiçek, kente gelen ziyaretçilerin zamanlarını, oteller dışında özellikle rüzgar sörfü, yamaç paraşütü, yürüyüş yolları, rafting, bisiklet, kültür turizmi ve dalış turizmi gibi alternatiflerle geçirmelerini sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. 

Çiçek, turizm sektörü işletmecileri ve acentelerle gelecek yıl yapılacak programlar için çalışma yürüttüklerini aktararak bölgede turizmin 12 aya yayılması için de gerekli adımları attıklarını kaydetti.