Muğla, turizmden "sezon" kelimesini çıkarmak istiyor

Muğla, turizmden "sezon" kelimesini çıkarmak istiyor
Muğla, turizmden "sezon" kelimesini çıkarmak istiyor
- Muğla Valisi Çiçek: - "Muğla'da 12 ay turizm yaparak turizmden 'sezon' kelimesi çıkarmak istiyoruz"

MUĞLA (AA) - Türkiye'nin bin 484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip il olan Muğla'da 12 ay turizm yapılması için alternatif turizm çalışmalarına yer verilecek.

Muğla Valisi Amir Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan Muğla'nın Türkiye ve dünyanın önemli turizm destinasyonlarından olduğunu söyledi.

Amaçlarının kentte 6 ay yürütülen turizm faaliyetlerini 12 aya uzatmak olduğunu belirten Çiçek, "Muğla'da 12 ay turizm yaparak turizmden 'sezon' kelimesi çıkarmak istiyoruz. Muğla bu potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Bunun için alternatif turizm kaynaklarını harekete geçirmemiz lazım" dedi.

Kentte kurulması planlanan "Yörük Köyü" için yurtdışında çalışmalarda bulunduklarını anlatan Çiçek, "Bölgemizde sağlık, spor, kültür turizmi ve bisiklet turizmiyle ziyaretçi sayısını artırabiliriz. Bu kaynaklarımızı kullanarak hem sezon kelimesini çıkarırız hem de 12 ay turizm yaparak bölge ekonomisine büyük katkı sağlamış oluruz" diye konuştu.

Yürütülecek çalışmalarda "ortak akıl" ve "kolektif hareket" prensibini benimsediklerine değinen Çiçek, başta turizmciler olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından da destek istedi.