Muğla turizmi yeni pazarlarla güçlenecek

Muğla turizmi yeni pazarlarla güçlenecek
Muğla turizmi yeni pazarlarla güçlenecek
- Yılda 3 milyonun üzerinde yabancı turisti ağırlayan Muğla'da, turist sayısının artırılması amacıyla valilik ve sektör temsilcileri, çeşitli fuarlara katılarak kentin tanıtımına katkı sunacak - Muğla Valisi Çiçek: - "Yılbaşından itibaren tanıtım için katılacağımız fuarları belirleyip yeni pazarlar oluşturarak daha aktif bir tanıtımda bulunacağız. Önümüzdeki dönem İskandinav ve Uzak Doğu ülkelerini de hedef pazarlarımız arasına alacağız"

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Türkiye'nin bin 484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip ili Muğla'da valilik ve sektör temsilcileri, turist sayısının artırılması amacıyla yurt içi ve yurt dışındaki fuarlar aracılığıyla tanıtımlar gerçekleştirilecek.

Muğla Valisi Amir Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan ilin, bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikler ile farklı ülkelerden bölgeye gelen turistlerin beğenisini kazandığını söyledi.

Çiçek, kenti ziyaret eden turistlerin girişlerini 9 gümrük kapısı ve 2 havaalanından takip ettiklerini dile getirerek, bölgede turizm sezonunun sürdüğünü, 2 sürdürülebilir turizm yapılması için de çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade etti.

Kentin ilçeleriyle turizm sektöründe söz sahibi olduğunu belirten Çiçek, "Yılın ilk 11 ayında bölgemize gelen yabancı turist sayısı, 3 milyon 86 bin. Geçen yılın aynı dönemine göre biraz düşüş var ancak önceki yıllara oranla rakamlar iyi durumda" dedi.

Vali Çiçek, kente en fazla İngiltere, Almanya, Rusya, Hollanda ve Polonya'dan ziyaretçi geldiğini aktardı.

- "Daha aktif bir tanıtımda bulunacağız"

Çiçek, turizm sektörü işletmecileri ve acentelerle gelecek yıl yapılacak programlar için çalışma yürüttüklerini dile getirerek, yeni pazarlarla yeni turist profilinin bölgeye giriş yapması ile önümüzdeki dönem yabancı turist sayısının daha da yükseleceğini söyledi. 

Bu ay içerisinde yeni hedef pazarları belirleyerek Muğla'nın tanıtımı için yurt içi ve yurt dışında fuarlara katılacaklarını anlatan Çiçek, şöyle konuştu:

"Bu ay içerisinde sektör temsilcileri, fahri konsoloslar ve ilgili kurumlar ile bir araya gelerek önümüzdeki sezon neler yapmamız gerektiğini, bu sezonun nasıl geçtiğini artıları ve eksilerimizi değerlendireceğiz. Yılbaşından itibaren tanıtım için katılacağımız fuarları belirleyip yeni pazarlar oluşturarak daha aktif bir tanıtımda bulunacağız. Önümüzdeki dönem İskandinav ve Uzak Doğu ülkelerini de hedef pazarlarımız arasına alacağız."

Muğla'ya gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamaya hazır olduklarını ifade eden Çiçek, ilin önemli turizm destinasyonları arasında yer alarak ciddi manada yabancı turiste ev sahipliği yapmasından mutlu olduklarını ifade belirtti. 

- "Yerli turistin ilgisini de bölgemize çekeceğiz"

Çiçek, Muğla'da çeşitli turizm aktiviteleri düzenlendiğini, bölgedeki tarihi ve kültürel alanları turizme kazandırarak, yerli turistin bölgeye ilgisini daha çok çekmeyi düşündüklerini söyledi.

Bölgeye gelen misafirlerin gönül rahatlığıyla tatil yaptıklarını belirten Çiçek, amaçlarının bölgedeki kanyonları, mağaraları, tarihi yapıları turizme kazandırarak yerli ve yabancı turist sayısını artırmak olduğunu dile getirdi.