Muğla turizmi yeni sezondan umutlu

Muğla turizmi yeni sezondan umutlu
Muğla turizmi yeni sezondan umutlu
- İl Kültür ve Turizm Müdürü Çelik: - "Geçen yılın ilk 3 ayında bölgeye 15 bin yerli ve yabancı turist geldi. Bu yıl aynı dönemde 20 bin ziyaretçi ağırladık"

MUĞLA (AA) - Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, bölgeye gelen turist sayısında bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıla oranla yaşanan yüzde 20'lik artışın, turizm sezonu için kendilerini umutlandırdığını bildirdi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Dünya Turizm Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 1 milyar insanın turizm aktivitelerine katıldığını söyledi. Geçen yılki verilere göre, dünyada turizmden 3 milyar dolar gelir elde edildiğini belirten Çelik, bu pastadan pay almak isteyen herkesin nitelikli hizmet üretmek ve dürüst davranmak zorunda olduğunu vurguladı.

Uluslararası piyasanın iyi takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Çelik, "Krizleri fırsata çevirebiliriz. Çünkü krizsiz bir dönem günümüzde artık mümkün değil. Krizleri engelleme şansımız yok. Çıkan krizi, bilgiyle dayanışmayla ve işbirliğiyle yönetebiliriz. Bunu yaptığımızda sıkıntımız olmaz diye düşünüyorum" dedi.

- "Fethiye, Marmaris ve Bodrum ön planda"

Çelik, Muğla turizminde Fethiye, Marmaris ve Bodrum'un ön plana çıktığını, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin üçte birinin Fethiye'yi tercih ettiğini anlattı. Geçen yılın ilk 3 ayında bölgeye 15 bin yerli ve yabancı turistin geldiğine dikkati çeken Çelik, "Bu yıl aynı dönemde 20 bin ziyaretçi ağırladık. Bu artış yeni sezon için umut verici" diye konuştu.

Çelik, Muğla'yı tercih eden misafirlerin memnun ayrılmalarını sağladıklarında hiçbir faaliyet yapmadan yüzde 10'luk artışı yakalayabileceklerinin altını çizdi.