Muğla'da 112'ye yapılan ihbarların yüzde 6'sı gerçek

Muğla'da 112'ye yapılan ihbarların yüzde 6'sı gerçek
Muğla'da 112'ye yapılan ihbarların yüzde 6'sı gerçek
- Muğla 112 Acil Komuta Merkezine, geçen yıl yapılan 1 milyon 74 bin 205 çağrıdan sadece yüzde 6'sının gerçek vaka olduğu bildirildi -Muğla Sağlık Müdürü Tekin: - "Sadece argo söz söylemek veya 112'yi oyalamak için arayanlar var"

MUĞLA (AA) - -Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Muğla'da geçen yıl yapılan 1 milyondan fazla aramanın sadece yüzde 6'sının gerçek olduğunu belirterek, "Sadece argo söz söylemek veya 112'yi oyalamak için arayanlar var" dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Sağlık Müdürlüğünün değerlendirme toplantısına katıldı. Çiçek, burada yaptığı konuşmada, görevi hayat kurtarmak olan 112 Acil Servis çalışanlarının kentte önemli çalışmalar yaparak vakaya en kısa sürede ulaşmak için hizmet ettiğini söyledi.

Ekiplerin kent merkezinde en fazla 10 dakika, kırsal kesimde ise 30 dakika içinde vakaya ulaştıklarını belirten Çiçek, ekiplerin çalışmalarından memnun olduğunu dile getirdi. Muğla'da sağlık hizmetlerinin vatandaşa sunumunda son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Çiçek, şöyle konuştu:

"Bakanlık tarafından 2003-2017 yılları arasında planlanan yatırım miktarı 290 milyon 333 bin lira. Muğla'da sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 61 tam donanımlı ambulans, bir paletli ambulans, obez ambulansı, 2 adet 4 yataklı ambulans, 2 adet acil sağlık aracı, 4 adet motorize sağlık aracı ve zodyak bot ile sağlık hizmeti verilmekte."

Çiçek, bakanlık tarafından tahsis yapılan 10 yeni ambulansın da bugün hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.

- "Asılsız ihbarlar performansı düşürüyor"

Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin ise 112 Acil Komuta Merkezinde 24 saat kesintisiz görev yapıldığını ifade etti. Hattın meşgul edilmesi durumunda, yardıma ihtiyacı olanların zor durumda kalacağına değinen Tekin, gelen çağrıların yüzde 6'sının gerçek olduğunu vurguladı.

Geçen yıl 1 milyon 74 bin 205 çağrı yapıldığını kaydeden Tekin, "112 Komuta Merkezi'ne gelen çağrılan sadece yüzde 6'sının gerçekten ambulans ihtiyacı olduğu için yapıldığı görülmekte. Sadece argo sözleri söylemek veya 112'yi oyalamak için arayanlar var" diye konuştu.

Tekin, 112 hattını gereksiz yere meşgul eden kişilere yönelik cezaların yasayla düzenlendiğine de dikkati çekti.

- "Organ bağışında Muğla birinci sırada"

Cihan Tekin, geçen yıl Muğla Sağlık Müdürlüğü olarak 1 Temmuz-31 Aralık tarihlerinde organ bağış kampanyası başlattıklarını, Muğla'nın 10 bin 532 bağışçı ile İzmir ve İstanbul 'dan sonra 3'üncü sırada olduğunu kaydetti.

Nüfusa oranla Muğla'nın organ bağışında Türkiye  birincisi olduğuna işaret eden Tekin, kampanya kapsamında Muğla'da bir de "Hayata Bağış Ormanı" oluşturduklarını anlattı.

Sunumun ardından, Sağlık Bakanlığı tarafından Muğla'da 112 Acil Servis hizmetlerinde kullanılmak üzere alınan 10 ambulans ve bir UMKE aracı için tören düzenlendi.

Vali Çiçek, burada ambulansları inceleyerek, 112 çalışanlarına organ bağışı konusunda gösterdikleri hassasiyet için teşekkür etti.