Muğla'da "2B" eylemi

Muğla'da "2B" eylemi
Muğla'da "2B" eylemi
- Ortaca'da "2B" arazilerinin rayiç bedelini yüksek bulan ve bedellerin düşürülmesini isteyen vatandaşlar eylem yaptı

MUĞLA (AA) - Ortaca ilçesinde kamuoyunda "2B" olarak bilinen, orman vasfını kaybetmiş hazine arazilerinin rayiç bedelini yüksek bulan vatandaşlar, eylem yaptı.

Gökbel Mahallesi Kızılcapınar mevkisinde toplanan vatandaşlar, taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla, belirlenen rayiç bedellerine tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan Hakverdi Kılıçarslan, daha önce köy statüsünde bulunan Gökbel'in, büyükşehir yasasından sonra mahalle olduğunu hatırlatarak, mahallenin yüzde 90'ının 2B kapsamında olduğunu söyledi.

Kılıçarslan, belirlenen rayiç bedellerinin çok yüksek olduğunu savunarak, 5 ila 150 lira arasındaki bedelleri hak sahibi olan köylülerin almasının imkansız olduğunu ifade etti.

Fiyat tespit komisyonunun, aynı ada üzerinde yan yana bulunan iki tarladan birine 150 bin lira, diğerine ise 70 bin lira rayiç bedel çıkarttığını iddia eden Kılıçarslan, "Komisyonun rayiç bedelleri belirlerken neye göre karar verdiğini anlamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

Kılıçarslan, Gökbel'de 670 parselden oluşan 3 bin dönüm 2B arazisinin satışa çıktığını aktararak, şunları kaydetti:

"Bir dönüm 2B arazisinin değeri, 20 inek, 400 keçi ya da 5 ton zeytin yağı veya 200 teneke bal karşılığına gelmektedir. Belirlenen bu fiyatlarla bu arazileri almamız mümkün değildir. İlgili komisyon yasa gereği yapılması gereken kıymet takdirlerine uymayarak emlakçıların internet üzerinde yayınladığı bedelleri dikkate almış, köylüyü sokağa atmak için elinden geleni yapmıştır. Yabancıya fırsat tanımıştır."

Kılıçaraslan, yetkililerden arazi rayiç bedellerinin köylünün alım gücüne göre yeniden değerlendirilmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Açıklamanın ardından bir süre ellerindeki dövizlerle, slogan atarak yürüyen vatandaşlar daha sonra olaysız şekilde dağıldı.