Muğla'da "6. Tepecik Enfeksiyon Günleri" başladı

Muğla'da "6. Tepecik Enfeksiyon Günleri" başladı
Muğla'da "6. Tepecik Enfeksiyon Günleri" başladı
MUĞLA (AA) - İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik...

MUĞLA (AA) - İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji işbirliğinde düzenlenen "6. Tepecik Enfeksiyon Günleri" başladı.

Dalaman Hilton Resort Otel'de, "Enfeksiyonlara multidisipliner yaklaşım" temasıyla düzenlenen etkinliğe, Muğla Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, eski Kültür ve Turizm Bakanı Suat Çağlayan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve davetliler katıldı.

BUHASDER Başkanı Doç. Dr. Şükran Köse, yaptığı konuşmada, Tepecik Enfeksiyon Günleri'nin altıncısını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

BUHASDER'in bulaşıcı hastalıklar konusunda farkındalığı ve bilgi düzeyini artırmak için kurulduğunu anlatan Köse, "Derneğin en önemli faaliyeti ise kız çocuklarına eğitim bursu sağlanması olmuştur. Gerçekleştirilen sempozyumlarda ise her zaman farklı disiplinlerden bilim insanlarının katılmasına özen gösterdik" dedi.

Hastalara daha faydalı olabileceğini vurgulamak adına sempozyumun konusunu "Enfeksiyonlara multidisipliner yaklaşım" olarak belirlediklerini ifade eden Köse, "Artık hastalıklar farklı disiplinlerden ortak değerlendirme ve yaklaşım gerektiriyor. Sempozyumda farklı disiplinlerle ortak takip edilen enfeksiyon hastalıklarında öne çıkan konular, konferanslar, interaktif paneller ve sunumlar eşliğinde hep birlikte tartışacağız" diye konuştu.

 8 Kasım Pazar günü sona erecek sempozyumda, enfeksiyon hastalıklarına farklı disiplinlerin bakış açıları, tanı ve tedavide karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınacak.

Sempozyum boyunca enfeksiyon kontrol önlemleri, HIV ve karaciğer fibrozunun girişimsel olmayan yöntemle tanısı konularında kurs düzenlenecek.