Muğla'da alım garantili süs bitkisi üretilecek

Muğla'da alım garantili süs bitkisi üretilecek
Muğla'da alım garantili süs bitkisi üretilecek
- Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında alım garantili mevsimlik süs bitkisi üretimi için protokol imzalandı

MUĞLA (AA) - Muğla'da "Alım Garantili Süs Bitkisi Projesi" kapsamında protokol imza töreni yapıldı.

Köyceğiz ilçesinde düzenlenen törende konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, Büyükşehir Belediyesinin Muğla'daki önemli bir eksikliği giderdiğini söyledi.

Muğla'nın bir başka yerden alarak kendi bölgesini güzelleştiren bir il olmaması gerektiğini belirten Çiçek, "Muğla, kendi toprağında, kendi ikliminde kendi insanıyla üreterek ihraç eden bir yer olmalı. İmzalanan protokolle ortak proje üreten, kolektif hareket eden ve Muğlalı üreticiye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Muğla'nın yıllık gelirlerinde tarım ve turizm sektörlerinin önemli olduğunu, Büyükşehir olan Muğla'da tarıma ve üreticiye destek vererek ilçe belediyeleriyle Muğla için projeler ürettiklerini söyledi.

 Gürün, Muğla nüfusunun yüzde 60'ının kırsal alanda yaşadığına vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Bu projeye başlarken Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma hangi alanlarda destek verebiliriz, Muğla ekonomisine ve üreticiye nasıl katkıda bulunabiliriz konusunda çalıştık. Her belediyemiz her yıl tükettiği mevsimlik süs bitkilerini farklı şehirlerden alıyor. Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizle imzaladığımız protokol ile bu yaz caddeleri, parkları süsleyecek mevsimlik süs bitkilerini biz üreteceğiz. Bu proje Büyükşehir Belediyesinin önderliğinde bütün ilçe belediyelerimizin projesi. Muğla, bütün belediyeleriyle ortaklaşa o yörede yaşayan insanlarına birlikte hizmet edecek."

Törene Vali Çiçek'in yanı sıra Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şaban Çetin, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz ve vatandaşlar katıldı.