Muğla'da arı yetiştiricileri bilgilendirildi

Muğla'da arı yetiştiricileri bilgilendirildi
Muğla'da arı yetiştiricileri bilgilendirildi
- Ortaca'da arı yetiştiricileri, arı verimliliği, popülasyon düzenleme, hastalık ve zararlılarla mücadele ve damızlık ana arı kullanma konularında bilgilendirildi

MUĞLA (AA) - Ortaca'da arı yetiştiricileri, arı verimliliği, popülasyon düzenleme, hastalık ve zararlılarla mücadele ve damızlık ana arı kullanma konularında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) ile Ortaca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü birliğinde, Ortaca Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen toplantıya MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, arıcılık uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu ve arıcılar katıldı.

Arıcılık uzmanı Doğaroğlu yaptığı konuşmada, Türkiye 'deki çam balının büyük kısmının Muğla'da üretildiğini, bunun için Muğla arısının çok kıymetli olduğunu söyledi.

İşçi arı verimliliğinin kovandaki popülasyona bağlı olduğunu belirten Doğaroğlu, "Kovandaki kalabalık arttıkça bal ve kuluçka da artar. Arı zararlılara ve hastalıklara karşı daha dirençli olur. Bu sebepten arıcıların yapması gereken arıyı hasta olduktan sonra kurtarmak değil, hasta olmamasını sağlamaktır" dedi.

Kışı geçiren arıların bal üretimine hazırlanabilmeleri için beslenmeleri gerektiğini ifade eden Doğaroğlu, beslemenin şubatın başında ilk yavruların çıkış zamanında yapılmasının uygun olduğunu vurguladı.

Muğla arısının en verimli arı ırkı olduğunu savunan Doğaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu bölgede Muğla arısından başka ırk düşünülemez. Bunun için arı ırklarını korumalısınız. Ana arı, arıcılıkta en önemli faktördür. Bu sebeple ana arılar yaş itibarıyla hiçbir zaman iki kıştan fazla kovanda tutulmamalıdır. Ana arı ikinci kışı kovanda geçirdiği zaman, verimlilik düşer."

Konuşmanın ardından Doğaroğlu, toplantıya katılan arıcıların sorularını cevapladı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kent

  ,

  ırk

  ,

  Karşı

  ,

  muğla