Muğla'da av turizmi

Muğla'da av turizmi
Muğla'da av turizmi
- 30 yaban keçisi ve 16 yaban domuzunun vurulduğu av turizmi sezonu kapsamında 573 bin 294 lira gelir elde edildi

MUĞLA (AA) - Muğla'da 2014-2015 döneminde av turizminden 573 bin 294 lira gelir elde edildiği bildirildi.

 Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 1 Ağustos 2014 ile 31 Mart 2015 arasındaki av döneminde Muğla genelinde düzenlenen av organizasyonuna özellikle yabancılar ilgi gösterdi.

Avlara çoğunluğu Avusturya, Güney Amerika , İspanya ve İngiltere 'den gelen 38 kişi katıldı. 30 yaban keçisi ve 16 yaban domuzunun vurulduğu av turizmi kapsamında 573 bin  294 lira gelir elde edildi. Gelirin 241 bin 740 lirası, yapılan protokol çerçevesinde Köyceğiz Belediyesine katılım payı olarak aktarıldı. 

 Aktarılan gelir ile belediye, alanda yaşayan köylülerden 6 kişiyi sahanın izlenmesi, korunması ve yaban hayatına yönelik faaliyetlere yardımcı olması amacıyla görevlendirdi. 

Yaban keçisine yönelik envanterler sonucunda tespit edilen hasta, genetik deformasyonlara sahip ve üreme yeteneği düşük yaşlı bireyler, Özel Avlanma Planları gereğince kota doğrultusunda av turizmi kapsamında avlatıldı. 

Av turizminin elde edilen gelirin yöre ekonomisine ve kırsal kalkınmaya katkı sağladığına, sadece 8 yaş ve üstü erkek  bireylerin avlanmasına izin verildiği bildirildi.