Muğla'da Çocuk Oyunları Şenliği yapılacak

Muğla'da Çocuk Oyunları Şenliği yapılacak
Muğla'da Çocuk Oyunları Şenliği yapılacak
- Metinbilim Enstitüsü Derneği tarafından düzenlenecek şenlik, Yerkesik Mahallesi'nde gerçekleştirilecek

MUĞLA (AA) - Muğla'da 30 ve 31 Mayıs'ta 5. Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği düzenlenecek.

Metinbilim Enstitüsü Derneği  Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci, gazetecilere yaptığı açıklamada,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Menteşe Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Muğla Ticaret Odasının destekleriyle gerçekleşecek şenlikte, geleneksel oyun ve oyuncakların, iki gün boyunca sergileneceğini söyledi.

Çocukların teknokültür alanında bir teslimiyet ve boyun eğişle zaman geçirdiklerini belirten Deveci, "Çocuklarımız ve gençlerimiz, birer pasif tüketici konumunda bulunmaktadırlar. Kendi bireysel güçlerinin ve yaratıcılıklarının farkına varamadan, kendilerine sunulan teknokültürü, bir kültür obezitesi iştahıyla tüketiyorlar. Hızla tüketilen bu kültür, bireysel şahsiyet oluşumunda hiç etkisi olmayan bir popüler tüketim aracı olmaktan  öte gidemiyor" dedi.

Şenliğin çocukların kendi varlıklarını göstermelerine imkan tanıma amacına yönelik düzenlendiğine işaret eden Deveci, şunları söyledi:

"Biz çocuklarımızın nitelikli, geleneksel ve şahsiyet kazandırıcı bir kültür üretimi ve tüketimi eylemi içinde bulunmasına katkı yapmak istiyoruz. Bu amaçla insanlığın en temiz çağı olan çocukluk çağlarından başlayarak kendisini yeniden kurmasının gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca, yeni bir turizm alanı oluşturarak, yöre turizminin zenginleşmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Otantik oyun ve oyuncak şenliğimiz, bir kültür ve turizm olgusu olmakla beraber, bir grup aydın tarafından, Yerkesik'in sosyokültürel gelişimine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir."

Deveci, şenlikte yakan top, beş taş, seksek, ip atlama, çember çevirme, topaç çevirme, çelik-çomak, yağ satarım bal satarım, aç kapıyı bezirgan başı, mendil kapmaca, dokuz taş, bilye gibi oyunlar oynanacağını dile getirdi.