Muğla'da deve güreşi

Muğla'da deve güreşi
Muğla'da deve güreşi
- Milas ilçesinde düzenlenen güreşlerde 130 deve mücadele etti

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Milas ilçesi Güllük Mahallesi'nde düzenlenen deve güreşlerinde, Ege bölgesinin çeşitli illerinden getirilen 130 deve mücadele etti.

Güllük Deveciler ve Deve Güreşi Sevenler Derneği ile Milas Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen festivalde, develer kıyasıya güreşti. Güreşlerde sahipleri tarafından getirilen develer, davul zurna eşliğinde alana girdi. Düzenleme komitesince eşleştirilen çeşitli yaş gruplarındaki develer, daha sonra güreştirildi. 

Güreşlerde Milas Belediye Başkanlığı kupasını Çine'den "Çılgın Kamil", kaymakamlık kupasını Bodrum'dan "Gelidonya" isimli deve kazandı.

Deve sahiplerine kupaları, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ tarafından verildi.

Tokat, gazetecilere yaptığı açıklamada, güreşler için Ege Bölgesi'nin çeşitli illerinden yaklaşık 130 devenin Milas'a getirildiğini söyledi.

Amaçlarının Yörük kültürünü ve geleneklerini yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak olduğuna işaret eden Tokat, "Bu tür organizasyonlar önemli. Sahip çıktığınız sürece bu geleneklerimiz yaşayacak ve bizler daha büyük organizasyonları gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Develerin zaman zaman saha dışına yöneldiği anlarda izleyiciler zor anlar yaşadı. Birbirinden ayrılmak istemeyen güreşçi develer "urgancılar" adı verilen görevlilerce güçlükle ayrıldı.

Güreşleri, yaklaşık 5 bin kişinin izlediği bildirildi.