Muğla'da evde bakım hizmeti

Muğla'da evde bakım hizmeti
Muğla'da evde bakım hizmeti
- Büyükşehir Belediyesi, evde bakım hizmeti çalışmaları çerçevesinde 8 bin 556 ihtiyaç sahibine hizmet verdi

MUĞLA (AA) - Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, yaşlı, kimsesiz ve engelli vatandaşlara yönelik başlattığı evde bakım hizmeti çalışmaları çerçevesinde 5 bin 145 hanede 8 bin 556 ihtiyaç sahibi vatandaşa hizmet götürdü.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen evde bakım hizmetleri aylık değerlendirme ve bilgilendirme toplantısına ilçelerdeki birimlerde görev yapan doktor, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmet uzmanları katıldı.

Evde bakım hizmetlerinde görev yapan personelin haziran ayında 488 yeni haneyi ziyaret ederek bin 712 vatandaşa tıbbi müdahalede bulunduğu belirtildi.

Toplantıda, personele hizmet içi eğitim semineri de verildi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Muzaffer Buyruk tarafından katılımcılara hasta taşıma teknikleri, engelli ve yaşlı vatandaşlara evlerinde fiziksel yaklaşım konularında teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Koç, yaptığı açıklamada, her ay düzenli olarak yapılan hizmet içi eğitim seminerlerinin faydalı olduğunu söyledi.

Koç, yaşlı, kimsesiz, yatağa bağımlı, engelli, yoksul ve bakıma muhtaç vatandaşların evde tıbbi bakımı, bakıcı eğitimi, kişisel hijyen, hastanın nakli, tıbbi ve diğer ihtiyaçlarının tespiti ve karşılanması için evde bakım hizmeti yürüttüklerini söyledi.

Evde bakım hizmeti çerçevesinde, hemşire, sağlık memuru, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve bakım görevlisi bulunduğunu anlatan Koç, "2014 yılı ağustos ayında başladığımız evde bakım hizmetleri ile bugüne kadar ekiplerimiz il genelinde 5 bin 145 haneyi ziyaret ederek 8 bin 556 vatandaşımıza tıbbi müdahalede bulundu. 870 vatandaşımızın da hasta nakil ambulansları ile hastanelere nakli gerçekleştirildi" dedi.