Muğla'da göçmen kaçakçılığı operasyonu

Muğla'da göçmen kaçakçılığı operasyonu
Muğla'da göçmen kaçakçılığı operasyonu
- Bodrum ilçesinde, Suriyelilerin yurt dışına geçişini organize ettikleri iddiasıyla 2'si Pakistan uyruklu 5 kişi gözaltına alındı - Organizatörlerin, dikkat çekmemek için Suriyelileri günübirlik tura çıkılan tekneyle Yunanistan'ın Kos Adası'na götürmeye çalıştıkları öğrenildi

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Suriyelilerin yasa dışı yollardan yurt dışına çıkışlarını organize ettikleri iddiasıyla 2'si Pakistan uyruklu 5 kişi yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, önceki gün Yalı Mahallesi Kargıcak Koyu mevkisinden bir grubun Kos Adası'na geçmeye çalıştığını belirledi. 

Sahil Güvenlik ekipleri ile yürütülen ortak çalışmada, arasında  kadın ve çocukların da bulunduğu 17 kaçak ile tekne kaptanı Rüstem P. yakalandı.

Soruşturma kapsamında organizatörlerin tespitini yapan ekipler, belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, Pakistan uyruklu Muhammet Akbar İ, Fahad E. ile Halil K. ve Recep C. gözaltına alındı.

Ekipler, Pakistanlı zanlıların kaldıkları yerlerdeki aramalarda, göçmen kaçakçılığından elde edildiği değerlendirilen 3 bin 600 avro, 10 bin 100 dolar, 2 bin 670 rupi ve bin 300 lira ele geçirdi.

Bodrum Jandarma Komutanlığına getirilen zanlılar, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Öte yandan, zanlıların, dikkati çekmemek için Suriyelileri tekneye günübirlik tur müşterisi olarak aldıkları ve Kos Adası'na götürmek için anlaştıkları öğrenildi.