Muğla'da kadın cinayetleri protesto edildi

Muğla'da kadın cinayetleri protesto edildi
Muğla'da kadın cinayetleri protesto edildi
-Muğla Adliyesi önünde toplanan "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu" üyeleri, cinayete kurban giden kadınların resimlerinin bulunduğu dövizler taşıyarak protesto düzenledi

MUĞLA (AA) - Muğla'da, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, kadın cinayetlerini protesto etti.

Muğla Adliyesi önünde toplanan platform üyeleri, "Kadın cinayetlerini durduracağız", "Kızımın hesabını soruyorum", "Özgecanlar ölmesin" şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan platform üyesi Güllü İpek, kadın cinayetlerinin son günlerde  artarak devam ettiğini söyledi.

İpek, Özgecan'ın gülen yüzünü kadın cinayetlerine karşı 8 Mart'a kadar tüm illerde kadınların direniş bayrağı yapacaklarını söyledi.

Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ülkeyi yasa boğduğunu belirten İpek, "Özgecan kardeşimiz minibüste katiller tarafından cinsel saldırıya uğradı, bıçaklandı, genç bedeni yakıldı. Özgecan'ın öldürülmesi tüm Türkiye 'de kadınlarını bardağını taşıran son damla oldu. Ülke genelinde bundan böyle kadınlar ayakta. Dün itibarıyla platformumuz Mersin'de aileyle birlikte birçok ilde eylemlerine başladı" dedi.

Bugün boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül'de öldürülen Sedef Berberoğlu'na adalet için toplandıklarını ifade eden İpek, şöyle konuştu: 

"Bugün yine kadın cinayetlerini durduracağız diyen kadın kardeşleri olarak Sedef kardeşimize sahip çıkıyoruz. Sedef gerçekte korunamadığı için öldürüldü. Tüm toplumun vicdanını ve öfkesini meydanlara taşıyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Sedef kardeşimizin katili en ağır cezayı alana dek davamızın peşindeyiz. Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz."

Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan ise gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, "Kızımın hesabını soruyorum, damadıma en ağır cezanın verilmesini istiyorum" dedi.

Özgecan Aslan'ın öldürülmesine çok üzüldüğünü anlatan Kan, "Devlet yetkililerinden kadın katillerine en ağır cezanın verilmesi için yardım istiyoruz. Geçen yıl birçok kadın öldürüldü. Bu yıl artarak devam ediyor. Artık Türkiye'de bir erkek terörü var. Bunun önüne geçilmesini istiyorum. Bu katıldığım sekizinci duruşma olacak. Damadımın da en ağır cezayı alması için davanın takipçisi olmaya devam edeceğim" diye konuştu.

Protestoya, öldürülen Sedef Berberoğlu'nun yakınları, platformun İzmir ve Aydın'dan gelen temsilcileri ile bazı kadın derneği üyeleri katıldı.