Muğla'da kadın cinayetleri protesto edildi

Muğla'da kadın cinayetleri protesto edildi
Muğla'da kadın cinayetleri protesto edildi
- Bazı dernek ve sendika üyesi kadınlar ilde geçen haftaki kadın cinayetlerini protesto için yürüdü

MUĞLA (AA) - Muğla'da kadına yönelik şiddet bazı dernek ve sendika üyesi kadınların eyleminde protesto edildi.

KESK Kadın Meclisi, CHP İlçe Kadın Kolları, Karya Kadın Derneği, Kent Konseyi Kadın Meclisi gibi sendika ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri, ellerinde geçen hafta il sınırları içinde öldürülen kadınların fotoğraflarının bulunduğu pankartlarla Sınırsızlık Meydanı'nda toplandı.

Kadınlar daha sonra sloganlar atarak ve düdük çalarak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına basın açıklamasını okuyan Canan Ülkü, kadın cinayetlerine karşı seslerini duyurmakta kararlı olduklarını söyledi.

Muğla'da kendileri ile yürüyen üç kadının bir hafta içinde katledildiğini belirten Ülkü, "Funda 23, Menekşe 26, Ayfer 39 yaşındaydı. Üçü de en yakınlarındaki erkekler tarafından katledildi. Türkiye 'deki en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülen yüzlerce kadın gibi" dedi.

Kadın katillerinin ceza indiriminden mahrum edilmesini isteyen Ülkü, şu görüşleri savundu:

"Sadece Muğla'da değil Türkiye'nin her yerinde kadın kardeşlerimizi öldürenler biraz daha cesaret kazanıyor. Katillerin kimi tıraş olduğu için kimi takım elbise giydiği için kimi iyi bıçak kullanarak acı çektirmeden öldürdüğü için kimi de erkekliğine laf edildiği için ceza indirimiyle mükafatlandırılıyor."

Ülkü, kadınların büyük mücadeleler sonucu kazandıkları haklarından vazgeçmeyeceklerini, kadın ve erkeğin eşit ve özgürce yürüyeceği bir yola kavuşuncaya kadar meydanlarda olacaklarını dile getirdi.

Açıklamanın ardından eyleme katılan kadınlar sloganlar attı.