Muğla'da "kadın cinayetleri" protesto edildi

Muğla'da "kadın cinayetleri" protesto edildi
Muğla'da "kadın cinayetleri" protesto edildi
- Muğla Adliyesi önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, öldürülen bazı kadınların resimlerinin bulunduğu dövizler taşıyarak cinayetlere tepki gösterdi

MUĞLA (AA) - Muğla'da, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri protesto gösterisi düzenledi.

Muğla Adliyesi önünde toplanan platform üyeleri, "Kadın cinayetlerini durduracağız, kızımın hesabını soruyorum, Özgecanlar ölmesin, duygular ölmesin" şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Neşe Vardar, kadın cinayetlerinin son günlerde artarak devam ettiğini söyledi.

Yıllardır meydanları doldurarak kadın cinayetlerinde cezaların ağırlaştırılması için haykırdıklarını anlatan Vardar, cinayetlerin önlenebilmesi için Meclise defalarca yasa teklifi sunduklarını kaydetti.

Öldürülen kadınların ailelerinin, ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşmasının önemini milletvekilleri ve bakanlara anlattığını bildiren Vardar, "Özgecan kardeşimizi kaybetmemizin ardından kadın cinayetlerine karşı tüm toplum ayağa kalktı" dedi.

Bugün boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül 2013'te öldürülen Sedef Berberoğlu'na adalet için toplandıklarını ifade eden Vardar, şöyle konuştu: 

"Bugün 'kadın cinayetlerini durduracağız' diyen kadın kardeşleri olarak Sedef kardeşimize sahip çıkıyoruz. Sedef gerçekte korunamadığı için öldürüldü. Tüm toplumun vicdanını ve öfkesini meydanlara taşıyan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Sedef kardeşimizin katili en ağır cezayı alana kadar davamızın peşindeyiz. Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz."

Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan da gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, "Yeni kurulacak hükümetin öncelikle kadın cinayetleri konusunda çalışma yapmasını istiyorum. Kızımın hesabını soruyorum, ona en ağır cezanın verilmesini istiyorum" ifadesini kullandı.

Bugün dokuzuncu duruşmaya katılacaklarını dile getiren Kan, davanın takipçisi olacaklarını, sanığın en ağır cezayı alması için çalışacağını söyledi.

Evlenme teklifini reddettiği için öldürülen Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer ise kadın cinayetlerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini ve hiçbir indirim de yapılmamasını istedi.

Protesto gösterisine, platformun İzmir ve Aydın'dan gelen temsilcileri ile bazı kadın derneği üyeleri de katıldı.