Muğla'da karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı

Muğla'da karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı
Muğla'da karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı
- Halk Sağlığı Müdürü Ceyhan: -"Karbonmonoksit renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için 'sessiz katil' olarak bilinmektedir"

MUĞLA (AA) - Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Ceyhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca zehirlenmelerinin kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi. 

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan gazdan kaynaklandığını vurgulayan Ceyhan, "Bu gaz solunduğunda akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller. Bunun sonucunda dokulara yeterli oksijen taşınamaz ve kişi hayatını kaybeder" dedi.

Her yıl başta sobadan olmak üzere, sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmelerin yaşandığına dikkati çeken Ceyhan, şunları kaydetti:

"Karbonmonoksit renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için 'sessiz katil' olarak bilinmektedir. Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtilerin baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı şeklinde görülmesidir. Genellikle bu belirtilerin ağırlığı karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir. Ciddi zehirlenmelerde baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve ölüm görülür."

Ceyhan, karbonmonoksit zehirlenmesinden korunmak için, kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğunun da kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Ceyhan, "İzin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır. Soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tekrar tutuşması için güç yakıtları konulmamalıdır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, soba alttan yakılmamalıdır" diye konuştu.

 Lodoslu havalarda geceleri yatmadan önce sobaların söndürülmesi gerektiğini vurgulayan Ceyhan, doğru yakılan sobaların ısıtacağını, yanlış yakılan sobaların ise öldürebileceğini dile getirdi.