Muğla'da kekik ve ada çayında hasat

Muğla'da kekik ve ada çayında hasat
Muğla'da kekik ve ada çayında hasat
- Muğla'nın Ortaca ilçesinde hasadı yapılan kekiğin kilosu 4 lira 48 kuruş, adaçayının kilosu ise 3 lira 56 kuruştan satıldı

MUĞLA (AA) - Ortaca ilçesine bağlı Gökbel Mahallesi'nde 2015 yılı ürünü kekik ve ada çayı alımları yapıldı.

Gökbel Mahallesi'nin dağlık alanlarında organik olarak yetişen kekik ve adaçayı toplayan vatandaşlar, topladıkları ürünleri S.S. Gökbel Köyü Tarımsal Amaçlı Köy Kalkındırma Kooperatifi'nin yaptığı ihaleyi alan firma yetkililerine teslim etti.

S.S. Gökbel Köyü Tarımsal Amaçlı Köy Kalkındırma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Aydemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kekik ve ada çayının her yıl kesiminin yapıldığını ve bölgede yaşayan vatandaşın en önemli geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Kekik ve ada çayının rekoltesinde geçen seneye göre düşüş olduğunu belirten Aydemir, ihale usulüyle kekiğin kilosunun 4 lira 48 kuruş , ada çayının kilosunun da 3 lira 56 kuruştan satıldığını bildirdi.

Bölgede turizmin artmasıyla mahalle sakinlerinin dağda kekik toplamak yerine turizmde çalıştığını ifade eden Aydemir, "Bunlara bağlı olarak üretim her yıl azalıyor. Geçen yıla göre bu yıl hasatta düşüş var. Hem ürün az hem de fiyat geçen yıla göre düşük. Bu yıl ortalama 7 ton kekik, bin 500 kilogram da ada çayı hasat edildi" diye konuştu.

Aydemir, ürünleri alan firmaların Denizli veya İzmir 'deki fabrikalara götürdüğünü, fabrikalarda işlenen ürünlerin ihraç edildiğini kaydetti.

Bu arada yaklaşık 9 ton kekik ve ada çayını toplayarak satan köylünün eline, yaklaşık 35 bin lira geçeceği öğrenildi.


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Köy

  ,

  kuruş

  ,

  lira

  ,

  ihale

  ,

  firma

  ,

  muğla

  ,

  2015