Muğla'da Köyceğiz Gölü taştı

Muğla'da Köyceğiz Gölü taştı
Muğla'da Köyceğiz Gölü taştı
-Köyceğiz ilçesinde etkili olan yağışların ardından su seviyesi yükselen Köyceğiz Gölü, kuvvetli lodosla taştı

MUĞLA (AA) - Köyceğiz'de, yağışların ardından su seviyesi yükselen Köyceğiz Gölü, ilçede etkili olan kuvvetli lodos nedeniyle taştı.

Göl kenarında bulunan bazı ev ve işletmeleri su basarken, kordonda bulunan kafelerin masa ve sandalyeleri de su içinde kaldı. İlçe merkezinde de bazı yollar ulaşıma kapatıldı.

Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde başlayan lodos nedeniyle gölde ve kanallarda şişme olduğunu söyledi.

 Göldeki taşma nedeniyle ilgili birimlerin vatandaşlara uyarılar yaptığını ifade eden Demirkale, "Lodos nedeniyle yaşanan bir durum. Biz de önlemlerimizi alıp, sıkıntısı olanlara yardımcı olacağız. Bölgede Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi ( AFAD ) ekipleri de hazır beklemekte. Göl kenarında su giren bir kaç ev var. Bunlarla ilgili de çalışmalar sürüyor" dedi.

Köyceğiz Palmiye Merkezi'nde mimar olarak çalışan Önder Üstündağ, 80 dönümlük merkezin sel olayından sonra yaklaşık 70 dönümlük alanında su baskını olduğunu ifade etti.

Seraların çoğuna da su girdiğini anlatan Üstündağ, "Şu anda kurtarabildiğimiz bitkileri kurtarmaya çalışıyoruz. Genelde tropik bitkilerle çalışıyoruz. Bunlar suya dayanıksız bitkiler. İlçede üç gündür şiddetli yağmur yağıyordu. Etrafımız da tamamen suyla çevrili, göl de taşınca zor durumda kaldık" diye konuştu.

Öte yandan ilçede göl kenarında bulunan Sultaniye, Ekincik, Çandır ve Kavakarası mahallelerinde de lodos nedeniyle gölün su seviyesinin yükselerek arazileri bastığı öğrenildi.


  ETİKETLER:

  Sabah

  ,

  ilçe

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  mimar

  ,

  Yağmur

  ,

  muğla