Muğla'da kültür turizmi çalışmaları

Muğla'da kültür turizmi çalışmaları
Muğla'da kültür turizmi çalışmaları
- Muğla'da Menteşe ilçesinin ilk yerleşim alanı olan 2 bin 500 yılık Mabolla Antik Kenti'ne inceleme yürüyüşü düzenlendi - Vali Çiçek: - "Bizim en önemli gelirimiz turizm. Fakat turizm olarak sadece deniz, kum ve güneşi görüyoruz. Alternatif turizm olanaklarını keşfedip kullanamıyoruz"

MUĞLA (AA) - Menteşe ilçesindeki 2 bin 500 yıllık tarihi Mabolla Antik Kenti'nin kültür turizmine kazandırılması ve tanıtılması amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe, Muğla Valisi Amir Çiçek, vali yardımcıları, Jandarma Alay Komutanı Halil Çelik, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yürüş sırasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, katılımcılara Mabolla Antik Kenti hakkında bilgi verdi. 

- "Kültür turizmini önemsiyoruz"

Muğla Valisi Amir Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede, deniz, güneş, kum dışında alternatif olanaklar ile turizm yapmak istediklerini söyledi.

Amaçlarının toprağın altındaki ve üstündeki değerleri gün yüzüne çıkararak, bölgenin tarihi dokusunu yaşatmak olduğunu kaydeden Çiçek, "Muğla'da göreve başladığım günden itibaren kazı yapılan yerleri tek tek geziyorum. Bulunduğumuz kale, Menteşe'nin önemli kalelerinden birisi. Mabolla Antik Kenti de bu nedenle kent için önemli verileri bünyesinde barındırıyor" dedi.

Kentte kazı çalışması yapılması için proje hazırlayacaklarını vurgulayan Çiçek, şöyle konuştu:

"Hocalarımız ile bu konunun bir istişaresini yapıp, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bir rapor sunup, kaynak sağlayıp, burada bir kazı çalışmasının yapılabileceğine inanıyorum. Bunun için böyle bir çalışmayı inşallah başlatacağız. Belediyemiz de bu konuda yardımcı olursa, burada kazı yaparak gerçek tarihi ortaya çıkaracağız."

- " Anadolu 'nun yerli halkı"

Prof. Dr. Adnan Diler ise Mabolla Antik Kenti'ndeki yüzey araştırmalarının yaklaşık 5 yıl sürdüğünü anlattı. Antik kentin Muğla'nın en önemli yerleşim alanı olduğunu belirten Diler, "Araştırmalarımıza göre buradaki yaşam 2 bin 500 yıl eskiye gidiyor. Burada yaşayanlar Anadolu'nun yerli halkı. Özellikle mezarlar ve kalıntılardan anlaşılacağı gibi burada bir kutsal alan var. Burada yaşayan insanlar etnik olarak Anadolu'nun yerli bir halkı" diye konuştu.

 Diler, destek verilmesi halinde Mabolla? Antik Kenti'nde kazı çalışmalarının başlayabileceğini kaydederek, şunları söyledi:

"Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak arzumuz, Mabolla'da kazı yapmak. Fakat bunu maalesef başaramadık. 2010 yılında Muğla Belediyesinin desteğiyle çevre düzenlemesi yaptık. Buranın desteğe ihtiyacı var. Birileri destek verirse arkeoloji bölümü olarak kazı çalışmalarını yaparız. Çünkü Muğla'nın kent merkezi ve birçok alanı  Türkiye 'nin en iyi korunmuş yerleri arasında."

- Kültür turizmi çalışmaları

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de Menteşe'de kültür turizmini artırmak için yeni projeler ürettiklerini ifade etti.

Menteşe'nin kıyı turizmi kadar zengin bir kültürel yapıya sahip olduğunu anlatan Gümüş, "Bu zenginliği Mabolla Antik Kenti'nde ve Asar Dağı'nın zirvesinde görebiliyorsunuz. Menteşe Belediyesi olarak ilçemizde kültür turizmini artırmaya ve turizmde farkındalık yaratmaya devam edeceğiz" dedi. 

Yürüyüşe katılanlar Mabolla Antik Kentindeki tarihi alanları gezerek fotoğraf çektirdi.