Muğla'da kuru yük gemisinin batma tehlikesi geçirmesi

Muğla'da kuru yük gemisinin batma tehlikesi geçirmesi
Muğla'da kuru yük gemisinin batma tehlikesi geçirmesi
- Datça Belediye Başkanı Tokcan: "Her şartta gemi buradan çekilecek. Uzmanların raporuna göre sanırım İzmir Aliğa Limanı'na götürülecek"

MUĞLA (AA) - Datça ilçesi açıklarında güvertesi su alan ve yan yatan kuru yük gemisinin yüzdürülmesi için çalışmalar sürüyor. 

Kaptanın yardım çağrısı üzerine 21 kişilik mürettebatı tahliye edilen gemide dalgıçlar tarafından yapılan kontrollerde, gövdesinde yırtık tespit edildi. Olayın ardından  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bölgeye kurtarma römorkörü gönderildi. Römorkör, gemideki suyu tamamen boşalttı.

Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, ilk günden beri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını kaydetti.

Bakanlıktan arızanın giderildiği, geminin yüzdürülmesi çalışmalarının sürdüğünü öğrendiklerini bildiren Tokcan, "Her şartta gemi buradan çekilecek. Uzmanların raporuna göre sanırım İzmir Aliğa Limanı'na götürülecek" dedi.

Kurtarma çalışmalarına katılan dalgıçlardan Kerem Bayrı ise geminin hızla su aldığını ve batma tehlikesi geçirdiğini hatırlatarak, "Bir çevre felaketi oluşmaması için hepimiz canla başla çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

İskenderun'dan Libya'ya çimento taşıyan 145 metre uzunluğundaki Togo bandıralı "Dominator" isimli kuru yük gemisi, 4 gün önce Datça açıklarında gövdesindeki çatlaktan su almaya başlayınca yan yatmıştı.