Muğla'da sağlık çalışanlarına yönelik şiddete protesto

Muğla'da sağlık çalışanlarına yönelik şiddete protesto
Muğla'da sağlık çalışanlarına yönelik şiddete protesto
-Ortaca ilçesi ve Gökova Mahallesi'nde sağlık çalışanlarının darbedilmesi üzerine bir araya gelen grup, olayı protesto etti

MUĞLA (AA) - Muğla'da sağlık çalışanlarının saldırıya uğraması protesto edildi.

Sınırsızlık Meydanı'ndan toplanan 112 Acil Servis ekipleri ve Sağlık-Sen üyeleri, Gökova 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'ndan vakaya giderken kaza yapan ambulans personelinin darbedilmesi ve Ortaca ilçesinde acil serviste müdahale ettikleri hasta ve yakınları tarafından sağlık görevlilerine saldırıda bulunulmasını protesto etti.

Yüzlerine bandaj  ve sargı saran sağlık çalışanları, "Sağlıkçıya şiddete hayır", "Artık darbedilmek istemiyoruz", " Şiddet hasta hakkı değildir", "Şifa dağıtan eller şiddet değil saygı bekler", "Yardım eline zarar vermeyin" yazılı pankartlarla bir süre slogan attı.

Sağlık çalışanlarına, kentteki sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da destek verdi.

Grup adına açıklama yapan Sağlık-Sen Muğla Şube Başkanı Yusuf Dural, sağlık çalışanlarının can güvenliğinden emin bir şekilde hizmet vermesini engelleyen, çalışana ' bugün eve sağlam dönebilecek miyim' tedirginliğini yaşatan şiddet olaylarının artık katlanamaz hale geldiğini söyledi.

Son aylarda Muğla'da sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığını belirten Dural, "29 Ocak'ta Gökova 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'ndan vakaya giderken kaza yapan ambulans personeli darbedilmiştir. Hemen ertesi gün ise Ortaca Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde görevli sağlık çalışanlarımız şiddete maruz kalmıştır" dedi.

Sağlık çalışanları olarak yapılan şiddet olayları karşısında toplumun bütün kesimlerini duyarlılığa davet ettiklerine işaret eden Dural, "Bu olaylar münferit bir hadise olarak değerlendirilemez. Artık sağlık çalışanlarına yönelik şiddete set çekecek, bu kör şiddetin önüne geçecek nitelikte yapısal önlemlerin vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi kaçınılmaz bir hale gelmiştir" diye konuştu.

Protestoya darbedilen sağlık çalışanları da katılarak açıklama yaptı.

Açıklamanın ardından grup, yaşanan olayları alkışla protesto ederek dağıldı.