Muğla'da sağlık yatırımları

Muğla'da sağlık yatırımları
Muğla'da sağlık yatırımları
-Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Himoğlu: -"Kendi istediğimiz hizmeti herkese sunabilmek için son 2 yıl içerisinde yaklaşık 200 milyon lira fiziksel altyapı yatırımı yapıldı"

MUĞLA (AA) - Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu, sağlık alanında kentte daha iyi hizmet sunabilmek için son 2 yılda yaklaşık 200 milyon lira fiziksel altyapı yatırımı yapıldığını bildirdi.

 Himoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla ve ilçelerdeki hastane ve sağlık birimlerinde bir takım yenileme çalışmaları yapılarak tıbbi malzeme, araç ve uzman desteği sağlandığını söyledi.

Muğla'da ilk 3. basamak yoğun bakım oluşturularak il dışına hasta sevklerinin büyük kısmını önlediklerini belirten Himoğlu, geçen yıl  yeterli sayıda olmayan ventilatör cihazı sayısı yüzünden il dışına sevk edilen hastaların sayısının düşürüldüğünü ifade etti.

Himoğlu, hematoloji, biyokimya, hormon, mikrobiyoloji laboratuvarlarının yeni fiziki alanda konumlandırıldığını, merkezi laboratuvar kurularak, patoloji laboratuvarının da fiziki alanının genişletilip cihazlarının yenilendiğini dile getirdi.

Geçen yıl Diyabet Polikliniği açılarak diyabet hastalarına daha iyi hizmet sunulmaya başlandığını anlatan Himoğlu, mahkum koğuşlarının yenilendiğini, sterilizasyon birimine 3 yeni otoklav cihazı alındığını, merkezde yeni birimler oluşturulduğunu ifade etti.

İlçelerde ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında yenileme çalışmaları yaptıklarını belirten Himoğlu, şöyle konuştu:

"Hastanelere gelen vatandaşların sağlık hizmeti alımında kolaylaştırıcı ve iyi sağlık hizmeti almaları yönünde çalışmalar devam ediyor. Menteşe'de yeni açılan poliklinik binamızda yaptığımız yenilik ile doktorların sekreterlerini de oda dışına aldık. Hasta mahremiyetini ön plana alarak yeni poliklinikte sekreterleri dışarıda tuttuk. Bu uygulamamızı diğer devlet hastanelerinde de başlatacağız. Doktor ile hasta arasındaki mahremiyeti korumak istiyoruz."

- Vurgun tedavisine ek yatak

Muğla'da su altı vurgunlarında hiperbarik oksijen tedavi merkezi ile ilgili daha önce bir olan yatak kapasitesini 10'a çıkarıldığına işaret eden Himoğlu, "Kentteki bu alandaki eksikliğimizi de giderdik. Bu konuda özellikle dalış yapanların tercihi de Bodrum olmaya başladı. Bodrum'da bu alanlarda önemli çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

Menteşe ilçesinde yapılacak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin ileriki günlerde temelinin atılacağını kaydeden Himoğlu, 10,5 milyon lira proje bedeli olan merkezin modern bir binaya kavuşacağını ve vatandaşların daha rahat bir ortamda ağız ve diş sağlığı tedavilerini yaptırabileceklerini dile getirdi.

Datça ve Köyceğiz Devlet hastanelerinin önümüzdeki günlerde yeni binalarında hizmetlerine başlayacağını belirten Himoğlu, şunları söyledi:

"Ortaca Devlet hastanesi inşaatı devam ediyor. Bu hastanemiz ayrıca bölge hastanesi konumunda olacak. Bodrum, Marmaris, Yatağan ve Milas Devlet Hastanelerimizin projeleri de hazır. Bu hastanelerimizi de en kısa zamanda vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Hastanelerimizde tıbbi açıdan cihazlarımızın yenileme çalışmaları sürerken, vatandaşlarımızın da sağlık tedavileri esnasında rahat etmeleri için hastanelerimizde önemli tadilat ve bakımlar gerçekleştirdik. Kendi istediğimiz hizmeti herkese sunabilmek için son 2 yıl içerisinde yaklaşık 200 milyon lira fiziksel  altyapı yatırımı yapıldı."