Muğla'da seçim güvenliği toplantısı yapıldı

Muğla'da seçim güvenliği toplantısı yapıldı
Muğla'da seçim güvenliği toplantısı yapıldı
- Muğla Valisi Çiçek: - "Muğla olarak 7 Haziran 2015'te gerçekleştirilecek genel seçimde seçim şöleni yaşansın istiyoruz"

MUĞLA (AA) - Muğla'da seçim güvenliği toplantısı Vali Amir Çiçek başkanlığında yapıldı.

Vali Özer Türk Salonu'nda, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerle ilgili gerçekleştirilen toplantıya, vali yardımcıları Kamil Köten, Ahmet Ertürk, Salih Gürhan, Mevlüt Kurban, Fatih Ürkmezer, Sebahattin Kapucu, Halit Deveci, Mehmet Fikret Çavuş, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya,  Jandarma Komutanı ve Garnizon Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik,  ilçe kaymakamları ve yetkililer katıldı.

Çiçek, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, seçimlerin huzur ve güven içerisinde yapılması ve seçmenlerin hiçbir etki altında kalmadan oylarını sandığa hür bir şekilde yansıtmaları için gereken önlemlerin alınacağını kaydetti.

Anayasa 'nın 79. maddesine göre seçimlerin düzen içerisinde yürütülmesi ve seçimlerle ilgili olarak yapılacak şikayet veya itirazların karara bağlanması görevinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verildiğini belirten Çiçek, şunları söyledi:

"Seçim güvenliğini sağlamak bizim görevimiz. Seçimin sağlıklı bir şekilde yapılması için il ve ilçe seçim kurulunun ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Muğla olarak 7 Haziran 2015'te gerçekleştirilecek genel seçimde seçim şöleni yaşansın istiyoruz. Partilerimizin il başkanları ile diyalog içerisinde olalım. Kırgınlık olmadan bu seçim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayalım."

Seçim öncesi ve seçim günü alınan tedbirler doğrultusunda vatandaşların özgür iradeleri ile güven içerisinde oy kullanacaklarını kaydeden Çiçek, "Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğümüz geçmiş yıllarda yapılan seçimleri analiz etti. Bu doğrultuda seçim öncesi, seçim sonrası ve seçim günü gerekli bütün tedbirler alınacak" dedi.

  Sandık kurullarında ilçe seçim kurulları tarafından memurların görevlendirildiğini söyleyen Çiçek, bu dönemde önemli mazereti olmayan memurlara izin verilmemesi konusunun üstünde durulması gerektiğini vurguladı.

Çiçek, il ve ilçe seçim kurullarının büyük bir hassasiyet içerisinde görev yapacaklarını kaydetti.