Muğla'da sinema atölyesi kuruluyor

Muğla'da sinema atölyesi kuruluyor
Muğla'da sinema atölyesi kuruluyor
- Ula ilçesinde yönetmen Yüksel Aksu'nun öncülüğünde sinemanın ünlü isimleri ve akademisyenlerin katılımıyla kurulacak sinema atölyesinde katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecek - Yönetmen Aksu: "15 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında iki kategoride sinema atölyesi açıyoruz. Açacağımız atölye, eğitim kadrosu ve sektörün deneyimli uzmanları katılacağından dolayı Türkiye'nin en kaliteli kadrosuna sahip"

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ula ilçesinde yönetmen Yüksel Aksu'nun öncülüğünde ünlü sanatçı ve yönetmenlerin de katılacağı sinema atöylesi kuruluyor.

Sinema atölyesi, Ula Kaymakamlığı himayesinde, Esnaf Odası ve Halk Eğitim Merkezi yürütücülüğünde, Belediye, Dokuz Eylül ve Yaşar üniversiteleri desteğiyle, Film Yönetmenleri, Senaryo Yazarları Derneği, Oyuncular Sendikası, Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği'nin katkılarıyla çalışmalarını yürütecek.

Katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilecek programdan elde edilecek gelir, ilçede eğitim gören öğrencilere burs olarak verilecek.

Bu arada, sinema atölyesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Yönetmen Aksu, sosyal ve kültürel hayatın antik çağlardan beri zengin olduğu bölgede Ula'nın her zaman sanatı ve sanatçıyı seven, özveriyle destekleyen yönüyle tanındığını söyledi.

İlçede geçmişten günümüze çok sayıda sanatçı, yazar, mimar ve kültür insanı yetiştiğine vurgu yapan Aksu, "Cumhuriyet'in ilk yıllarından bugüne sürdürülen çabalar ve değerli insanların anısına Ula'nın bölgemizin aktif kültür merkezi olması için hep birlikte yola çıkıyor ve ilk adımı sinema atölyesiyle atıyoruz. Ege'de sinemayı halkla, halkı sinemayla bütünleştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Muğla'nın açık hava platosuna dönüşerek en sevilen dizi ve sanatçılara ev sahipliği yaptığını belirten Aksu, "Gençlerimizi hem sinemayla buluşturacak hem de vizyonlarını geliştirecek atölye çalışması Ula Kongre Merkezi'nde 9-14 yaş ve 14 yaş üstü olmak üzere iki grupta düzenlenecek. Amacımız, burada gençlerimize hem sinemayı sevdirmek hem de onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak. 15 Mart-15 Mayıs tarihleri arasında iki kategoride sinema atölyesi açıyoruz. Açacağımız atölye, eğitim kadrosu ve sektörün deneyimli uzmanları katılacağından dolayı Türkiye 'nin en kaliteli kadrosuna sahip" diye konuştu.

Sinema atölyesine önemli isimlerin katılarak ders vereceğini ifade eden Aksu, şunları söyledi:

"Türk sinemasından Aytaç Arman, Talat Bulut, Meltem Cumbul, Nejat İşler, Nurgul Yeşilçay'ın yanı sıra bölgede çekimleri devam eden dizilerin oyuncu ve yönetmenleri, üniversitelerimizden öğretim üyeleri Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Prof. Dr. Şevik Güngör, Elif Dağdeviren, Aydın Bulut gibi sektörün temsilcileri katılacak. Atölye çalışmalarında Türk ve dünya sinema tarihi, oyunculuk tekniği, senaryo yazımı, ışık ve kamera teknikleri ve yaratıcı drama uygulamaları gibi konularda eğitim verilecek. Katılımcılar, teorik derslerde kazandıkları bilgileri doğrudan sinema setinde uygulama imkanına kavuşacak ve filmin yapım sürecinde yer alacak."

Aksu, katılımcıların  Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olacağını belirterek, aynı zamanda bu yaz çekimlerini yapacağı sinema filminde de rol alma imkanı bulacağını kaydetti.

Oyuncu Mustafa Avkıran ise Yüksel Aksu'nun kente önemli hizmetler yaptığını söyledi.

Kendisinin de bir süre Antalya'da aynı yolculuğa çıktığını anlatan Avkıran, "Böyle bir girişim çok önemli. İçinde küçücük bir katkımız dahi olsa kendimi mutlu adlederim. Daha iyi bilen, daha iyi etüt eden bir sinema seyircisi yaratabilirsek ne mutlu hepimize" dedi.

Oyuncu Kadir Doğulu ise görev verildiği takdirde atölyede çalışmalara katılacağını ifade etti.

Sinema sektöründe kendini hala öğrenci olarak gördüğünü belirten Doğulu, "Her geçen gün hem kamera arkasında hem kamera önünde teknolojik ve duygusal olarak bir çok gelişme oluyor. Yaklaşık 4-5 senedir bu sektördeyim. Atölyede desteğimi istedikleri zaman buraya gelen arkadaşlara adaptasyonları ile ilgili veya çalıştığımı usta oyuncular ve yönetmenlerle ilgili yaşadığım komik anıları anlatıp onlara başka bir vizyon katabilirim diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Toplantıya, sanatçılar ve atölyede görev alacak akademisyenler katıldı.