Muğla'da turizmi 12 aya yayma çalışmaları

Muğla'da turizmi 12 aya yayma çalışmaları
Muğla'da turizmi 12 aya yayma çalışmaları
- Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği arasında, bölgedeki turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla işbirliği protokolü imzalandı - Vali Çiçek: - "Amacımız turizmi kaliteli, etkili, verimli ve 12 ay sürdürülebilir yapmak"

MUĞLA (AA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) arasında kentte turizmin geliştirilmesi amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

 Muğla Valisi Amir Çiçek, Valilik 75. Yıl Salonu'nda düzenlenen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Muğla denilince akla turizm geldiğini, bölgede turizmi en üst düzeye çıkarmak için merkezi ve yerel idare, üniversite, sivil toplum kuruluşlarının büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Bölgede alternatif yöntemler ile 12 ay turizm yapmak istediklerini anlatan Çiçek, "Amacımız turizmi kaliteli, etkili, verimli ve 12 ay sürdürülebilir yapmak. Bu protokolle ayrıca Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz'de turizm potansiyelini geliştirilecek projeler uygulanacak" dedi.

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise üniversiteye devredilen İztuzu Plajı'ndaki tesislerde iyileştirmeler yaparak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunduklarını hatırlattı. 

Bölgenin her açıdan gelişmesi için turizmci ve sanayicilerle sürekli irtibat halinde olduklarını dile getiren Harmandar, şöyle konuştu:

"Turizm, kentimizin önde gelen sektörlerinden. Turizm denilince akla sadece Bodrum, Marmaris gelmemeli. Dalyan, Ortaca, Köyceğiz'de de dünyanın en iyi korunmuş kumsalları var. Özellikle İztuzu kumsalı, bunlardan en önemlisi. Bölgedeki turizmciler bir araya gelerek bir dernek kurmuşlar. Bu arkadaşlarımız bizimle çalışmak için başvuru yaptılar. Biz de protokolü hazırladık. Buradaki akademik ve bilimsel çalışmalar turizm fakültesi kontrolünde gerçekleşecek."

Bölgeyi turizm açısından geliştirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Harmandar, yeni projeler üreterek yöreyi bilmeyenlere tanıtmayı ve elde edilen bilgileri bölgenin kalkınması için insanların hizmetine sunmayı hedeflediklerini kaydetti.

- "Değerleri halkımızın hizmetine sunmalıyız"

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur da bölgede çok sayıda alternatif turizm olanağı bulunduğuna dikkati çekti.

"Muğla, '3T' formülü dediğimiz turizm, tarım ve tarihi kültür değerleri ile dünyada emsali olmayan bir kent" diyen Okutur, "Bu değerleri halkımızın hizmetine sunmamız gerekiyor. Bunun için yeni projeler üretecek ortak çalışmalara ihtiyaç var. Üniversitenin bütün birimleri ile ciddi anlamda çalışma yürütüyoruz. Bu, kentimizin turizm değerlerinin tanıtımında da etkili olacaktır" ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol, Vali Çiçek, Rektör Harmandar ve Okutur arasında imzalandı.

Protokol kapsamında bölge turizmine katkı sağlayacak yeni projeler hazırlanıp Güney Ege Kalkınma Ajansına sunularak ve destek sağlanacak.

MSKÜ Turizm Fakültesinde eğitim gören öğrencilerin de bölgedeki turizm tesisleri ve otellerde staj görmeleri sağlanacak.