Muğla'da Uluslararası Zurna Festivali yapılacak

Muğla'da Uluslararası Zurna Festivali yapılacak
Muğla'da Uluslararası Zurna Festivali yapılacak
- Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 2-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek festivale Türkiye ile Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan ve Ermenistan'dan 19 sanatçı katılacak

MUĞLA (AA) - Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Zurna Festivali'nin bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, gazetecilere yaptığı açıklamada, Uluslararası Zurna Festivaline yerli ve yabancı 19 solist zurnacının katılacağını söyledi.

Gürün, açılışı Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek festivale Muğla, Aydın, Manisa, Erzurum, Kırklareli, Lüleburgaz, Trabzon, Kahramanmaraş,  Gaziantep, Eskişehir,  Kırşehir, Kars ve Artvin ile Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan ve Ermenistan'dan sanatçıların katılacağını dile getirdi. 

Festivalin  sanat danışmanlığını Ertan Tekin ve Halil Çokyürekli'nin yapacağını bildiren Gürün, genel sanat yönetmenliğini ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Kılkıl'ın üstleneceğini ifade etti.

Festivalin onur konuğunun bağlama üstadı Arif Sağ olacağını ifade eden Gürün, "Üç gün sürecek festivalin ilk günü, sanatçı Hüseyin Turan ve pek çok önemli ismin katılımı ile yapılacak. İkinci gün Fethiye'de Beşkaza Meydanında gerçekleşecek festivalin kapanışı Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleşecek" dedi.

Gürün, zurna kültürünün yaşatılması ve gençlere bu enstrümanı sevdirmek için önemli bir etkinlik olacağına değindi.

2 Eylül 'de başlayıp 4 Eylül'de sona erecek festivale katılacak isimler ise şöyle:

"Halil Çokyürekli, Ercan Irmak, Ertan Tekin, Tibet Var, Eyyup Hamiş, Naci Peri, Ömer Parlak, Tevfik Karalar, Hasan Çakan, Veli Akay, Mesut Külahlı, Hüseyin Geçer, Metin Öğe, Fuat İlbey, Ömer Altuntaş, Lilit Hovsepyan (Ermenistan), Christos Karakostas (Yunanistan), Krasimir Damyanov Dimitrov (Bulgaristan), Shirzad  Fataliyev (Azerbaycan)."