Muğla'da yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılacak

Muğla'da yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılacak
Muğla'da yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılacak
- Yılın 10 ayında çıkan 224 yangında 159 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü Muğla'da, bu bölgelerde ağaçlandırma çalışması yapılacak

MUĞLA (AA) - Muğla'da yılın 10 ayında çıkan 224 yangında zarar gören 159 hektar ormanlık alanda, ağaçlandırma çalışması yapılacak.

Vali Amir Çiçek , Muğla Orman Bölge Müdürlüğünce Ula Helikopter Filosu'nda düzenlenen "Orman Yangınlarını Değerlendirme Toplantısı"nda, bölgedeki orman yangınlarıyla başarıyla mücadele edildiğini söyledi.

Kentin en önemli özelliklerinden birinin ormanlar olduğuna dikkati çeken Çiçek, bölgeye gelen ziyaretçilerin, ilin doğası, ormanları, tarihi ve kültürel özelliklerine hayran kaldığını dile getirdi.

Geçen yıllara göre vatandaşların orman yangınlarına karşı daha duyarlı hale geldiğini vurgulayan Çiçek, "Bu yangın sezonunda, aracıyla hareket halinde olan bazı vatandaşlarımız, gördükleri kıvılcımları hem müdahale ederek hem de orman ekiplerine bilgi vererek ormanlara karşı duyarlılığını göstermiştir. Ayrıca ormanlık alanda gördükleri yabancı şahısları da ilgili kurumlarımıza bildiren vatandaşlarımız var" dedi.

- "Yılda ortalama 327 yangın"

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara da müdürlüklerinin 10 yıllık verilerine göre, yılda ortalama 327 yangın çıktığını bildirdi.

Yılın 10 ayında çıkan 224 yangında 159 hektar alanın zarar gördüğünü anlatan Kara, bölgenin, temizlik ve sürme çalışmalarının ardından ağaçlandırılacağını kaydetti.

- Yanan bölgeler, havadan görüntülendi

Daha sonra, Çiçek ve Kara, Köyceğiz ilçesindeki orman yangınında gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı personele teşekkür belgesi verdi.

Toplantının ardından Çiçek ile Kara, Muğla ve ilçelerinde orman yangınlarının meydana geldiği bölgeleri havadan inceledi. Basın mensupları da havadan görüntü aldı.