Muğla'da Yörük Türkmen Şenliği yapılacak

Muğla'da Yörük Türkmen Şenliği yapılacak
Muğla'da Yörük Türkmen Şenliği yapılacak
- Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Akcan: - "Yörüklük, toplumsal bir olgu ve kültür olarak farklı bir hayat tarzı oluşturmuştur"

MUĞLA (AA) - Muğla Yörük Obaları Derneği tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenecek Yörük Türkmen Şenliği'ne yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda davetli katılacak.

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının Yörük ve Türkmen kültürünün yaşatılması ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılması olduğunu söyledi.

Yörüklüğün etnik bir olgu olmayıp geleneksel bir meslek olduğunu vurgulayan Akcan, şöyle konuşu:

"Yörüklük, toplumsal bir olgu ve kültür olarak farklı bir hayat tarzı oluşturmuştur. Yörüklük milli bünyemizde ve milli kültürümüzde önemli bir yer işgal etmektedir. Bu yıl düzenlenecek şenliğimize Kırım Tatar Türkleri, Doğu Türkistan Irak Türkmen Cephesi,  Suriye Türkmenleri, Türkmenistan, Azerbaycan Türk Boyları Konfederasyonu, Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu, Van Erciş Türkmen Derneği, Kars Terekeme Karapapak Türkleri, İzmir Özmuğlalılar Derneği ile 45 ilden katılım olacak."

8. Yörük Türkmen Şenliği'nin 14 Haziran'da yapılacağını anlatan Akcan, şenlik kapsamında Uygur Dans ekibinin gösterilerinin yanı sıra konserler düzenleneceğini bildirdi.

Akcan, şenliğe katılan misafirlerin rahatsızlık duymaması ve istenmeyen olayların önüne geçebilmek amacıyla ateşli silahlar ve program dışı davul zurna çalınmasına müsaade edilmeyeceğini kaydetti.