Muğla'da zarar gören köprünün kullanılması

Muğla'da zarar gören köprünün kullanılması
Muğla'da zarar gören köprünün kullanılması
- Seydikemer ilçesinde bir bölümünün çökmesi nedeniyle trafiğe kapatılan Korubükü Köprüsü, moloz doldurularak yeniden kullanılmaya başlandı - Seydikemer Kaymakamı Köken: - "Köprünün bu haliyle trafiğe açılmasını doğru bulmuyoruz. Durumu jandarma trafik timine bildirdik, güvenlik güçleri önlem alacak. Büyük ihtimalle köprü tamamen trafiğe kapatılacak"

MUĞLA (AA) - Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, ilçede kış aylarındaki selde zarar gören Korubükü köprüsünün moloz doldurularak kullanılmasını doğru bulmadıklarını belirterek, "Durumu jandarma trafik timine bildirdik, güvenlik güçleri önlem alacak. Büyük ihtimalle köprü tamamen trafiğe kapatılacak.

Muğla ile Antalya sınırında bulunan Karaçay Nehri'ndeki 70 metrelik Korubükü Köprüsü, ocak ayında meydana gelen selde zarar görmüş, selin, ayaklarından birinin altını boşaltması sonucu çökme oluşan köprü, ulaşıma kapatılmıştı.

Köprünün çöken bölümü zamanla bölgede hafriyat taşıyan kamyonlarla moloz doldurulup yükseltilerek kullanılmaya başlandı. İlçede, cip safari turuna katılan araçların da çamur banyosu aktivitesine giderken köprüyü kullanması can ve mal kaybı riskini beraberinde getiriyor.

Korubükü Köprüsü'nün kullanılmaması durumunda nehrin diğer yanına ulaşım, yaklaşık 10 kilometre ileriden başka bir köprüden sağlanabiliyor.

- Köprünün yapılması için çalışma yürütülüyor

Seydikemer Kaymakamı Köken, gazetecilere yaptığı açıklamada, köprünün ocak ayında meydana gelen doğal afet sonucu zarar gördüğünü söyledi.

Köprünün yaklaşık 15 yıl önce İl Özel İdare ve köy sakinlerinin katkısıyla yapıldığını anlatan Köken, normalde bir köprünün 15 yılda yıkılmayacağını ama selin köprünün ayağının altını boşaltınca çökme oluştuğunu kaydetti.

Vatandaşın kendi imkanları ile toprak döküp kendilerince bir çözüm bulduklarını dile getiren Köken, "Köprünün bu haliyle trafiğe açılmasını doğru bulmuyoruz. Durumu jandarma trafik timine bildirdik, güvenlik güçleri önlem alacak. Büyük ihtimalle köprü tamamen trafiğe kapatılacak. Vatandaşın güvenliği bizim için daha önemli" dedi.

Köken, Muğla'nın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla köprünün hangi belediyenin sorumluluğunda olduğunun tespitinin yapılması gerektiğini ifade ederek, Antalya ve Muğla Büyükşehir belediyeleri ile Seydikemer Belediyesi birliğinde köprüyle ilgili bir çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Köprünün bulunduğu Kadıköy Mahallesi sakinlerinden Mehmet Temel Aytan ise köprüden her gün çakıl yüklü kamyonların geçtiğini, bunun risk oluşturduğunu söyledi.

Zarar gördükten sonra köprünün trafiğe kapatıldığını belirten Aytan, "Kamyonlarla getirilen kum ve çakıl dökülüp dolgu yapılarak köprü tekrar kullanılmaya başlandı. Köprünün yenilenmesi lazım" ifadesini kullandı.