Muğla'dan Brüksel'e pedal çevirdiler

Muğla'dan Brüksel'e pedal çevirdiler
Muğla'dan Brüksel'e pedal çevirdiler
- Avrupa'da fiziksel hareketliliği teşvik amacıyla başlatılan "Şimdi Bisiklet Zamanı" Kampanyası'na Türkiye'den katılan ekip, turu tamamlayarak Muğla'ya döndü

MUĞLA (AA) -  Avrupa 'da fiziksel hareketliliği teşvik amacıyla başlatılan Şimdi Hareket Zamanı (NowWeMove) kampanyası çerçevesinde "Şimdi Bisiklet Zamanı (NowWeBike)" turunda Türkiye 'yi temsilen Muğla'dan katılan ekip, turu tamamlayarak kente döndü.

Ekipte yer alan Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği (ENVERÇEVKO) ve Eurovelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi ile ENVERÇEVKO Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Cangır, Muğla Valisi Amir Çiçek'i makamında ziyaret ederek tur hakkında bilgi verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çiçek, sağlıklı yaşam ve bisiklet turizminin yaygınlaştırılması açısından bu tarz etkinliklere katılımın önemli olduğunu belirterek, turu başarıyla tamamlayarak Muğla'ya dönen ekibi tebrik etti.

Muğla'da bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için çaba sarf edildiğini anlatan Çiçek, turizmin çeşitlendirilmesinin en önemli ayaklarından biri olan bisiklet turizmi konusunda kentte önemli bir potansiyelin bulunduğunu kaydetti.

Çiçek, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının ortak akıl yürüterek projeler geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek, Muğla'nın ilçeleri ile sadece turizm ve ekonomik anlamda ülkeye katkı sağlamadığını, kentin bisiklet sporunda öncü bir il olacak potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

- "Tur, 46 günde tamamlandı"

Tur hakkında bilgi veren Ekmekçi, turun, bölgesel, ulusal ve uluslararası ortak kuruluşların desteği ile 2 bin 744 kilometre pedal çevrilerek 46 günde tamamlandığın söyledi.

Turun Türkiye bölümünde Muğla'dan sonra Didim, İzmir , Akhisar, Bursa-Nilüfer, Yalova, İstanbul ?Kadıköy, Çorlu, Edirne güzergahının takip edildiğini belirten Ekmekçi, şehir için bölge katılımcıları yerel yönetimler, il müdürlükleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı, bölgesel bisiklet turları ve etkinliklerle proje etkinliğinin arttırıldığını anlattı.

İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğünün desteği ile Boğaziçi Köprüsü'nün bisikletle geçişinin sağlandığına işaret eden Ekmekçi, şöyle konuştu:

"Bu etkinlik, sadece bisiklet turu değil, aynı zamanda rotanın geçtiği şehirlerde sağlıklı yaşam için bisiklet kullanımını destekleyen bir program. 'Katıl ve Dene' sloganı ile turun Türkiye bölümünde bölgesel bisikletçilerin katılımı ile tanıtım turları düzenlendik. Bu etkinlikler, yüzlerce kişinin katılımı ile renkli görüntülere sahne oldu. Didim ve İzmir'de görme ve fiziksel engelli bisikletçiler tandem ve 3 tekerlekli el çevirmeli bisiklet ile katılım sağladı. NowWeBike takımı olarak geçtiğimiz şehirlerde Muğla ve ev sahibi şehirlerin tanıtımı ayrıca bisikletli ulaşım ve turizm hakkında tanıtımlarda bulunduk."

Şimdi Bisiklet Zamanı" Kampanyası çerçevesinde Muğla'dan yola çıkan 4 kişilik ekip, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve  Hollanda'nın da aralarında bulunduğu 13 ülkeden geçerek Brüksel'e ulaşıp turunu tamamladı.