Mursi hakkındaki idam kararı

Mursi hakkındaki idam kararı
Mursi hakkındaki idam kararı
- İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği, Muhammed Mursi hakkındaki idam kararını protesto etmek amacıyla Mısır'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Adalet Bakanlığı ve El Ezher Üniversitesine mektup gönderdi

MUĞLA (AA) - İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) üyeleri, Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararının kaldırılması için bu ülkedeki bazı kurumlara mektup gönderdi.

ÖNDER üyesi bir grup, Menteşe ilçesi Akyol Postanesi önünde bir araya geldi. Burada Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi hakkındaki idam kararını slogan atarak protesto eden gruptakiler, daha sonra tepki amacıyla Mısır'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Adalet Bakanlığı ve El Ezher Üniversitesine mektup gönderdi.

Grup adına açıklamayı okuyan Şefika Nur Çövüt, Mısır halkının meşru önder ve liderinin göz göre göre darağacına gönderilmesine seyirci kalamayacaklarını söyledi.

Verilen cezaların hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olduğunu dile getiren Çövüt, "Yaşananlar vicdanlarda derin yaralar açmaktadır. Mısır halkının önemli kısmının seçimlerde desteklediği bu insanların geleceği, artık bütün Müslümanlarla birlikte bizim de meselemiz ve gündemimiz haline gelmiştir" dedi.

Kararın dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamı olduğunu vurgulayan Çövüt, "İnsanlık tarihi göstermiştir ki halkların iradesini hiçe sayarak zorbalığa başvuran idareciler, asla umdukları sonuca ulaşamamışlar ve hüsrana uğramışlardır. Bugün kazanmış gibi görünebilirsiniz ama Allah'ın da bir hesabı vardır ve bu hesabın nasıl yakalayacağını asla bilemezsiniz" diye konuştu.

Gruptakiler açıklamanın ardından dağıldı.