Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Muğla'da Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği üyesi grup, idam kararını protesto etti

MUĞLA (AA) - Muğla'da Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği üyesi grup,  Mısır 'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idam kararını protesto etti.

Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan grup, "Zalimler için yaşasın cehennem", "İdamlar halkı yıldıramaz", "Direnen Mısır'a bin selam" ve "Defol Sisi, seninleyiz Mursi" sloganları attı. Meydanda, üzerinde gül bulunan bir de darağacı kuruldu.

Mursi'nin, oyların yüzde 52'sini alarak cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlatan Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Ali Gök, darbelerin hiçbir şekilde savunulacak tarafı olmadığını söyledi.

Müslümanların asırlardır zulüm altında olduğunu vurgulayan Gök, "Kardeş ülke Mısır'da ilk bağımsız ve serbest seçimle cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi ve arkadaşlarına karşı işletilen haksız süreç sonucunda kabul edilemez bir karara imza atılmıştır. Cezanın bir askeri cunta tarafından verildiği aşikardır" dedi.

Gök, yaşanan zulme sessiz kalmamak için bir arada olduklarını, Mısırlılara, "Yalnız değilsiniz" demek için meydanlarda bulunduklarını söyledi.

İşkenceler, katliamlar ve zulümlerin son bulması için uluslararası kamuoyunu göreve davet eden Gök, şöyle konuştu:

"Bu idam kararları ve cezaların hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle ilgisi yoktur. İnsanların temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır. Yaşanan bu hukuk dışı süreçte batının sessiz kalması, elbette ırkçı emperyalizmin izlediği stratejinin bir gereğidir. Zaten aynı güçler darbe sürecine de destek vermiştir."