MUSKİ'den su sayaçlarında don uyarısı

MUSKİ'den su sayaçlarında don uyarısı
MUSKİ'den su sayaçlarında don uyarısı
- MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı: - "Bölgemizde 3 gün hava sıcaklıkları sıfırın altına düşecek. Su sayaçlarında yaşanabilecek olası bir don olayında sayaçların korunması gerekmekte"

MUĞLA (AA) - Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri (MUSKİ) Genel Müdür Yardımcısı Cem Yaşar, don olayı nedeniyle sayaç donmalarına karşı vatandaşları uyardı.

Yaşar, gazetecilere yaptığı açıklamada, donmaya karşı gerekli tedbirlerin alınmasını, donan sayaçlar olursa hiç müdahale edilmeden MUSKİ Genel Müdürlüğüne bildirilmesini istedi.

Hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle abonelerin sayaçlarını ve tesisatlarını iyi korumaları gerektiğini vurgulayan Yaşar, şunları kaydetti:

"Bölgemizde 3 gün hava sıcaklıkları sıfırın altına düşecek. Su sayaçlarında yaşanabilecek olası bir don olayında sayaçların korunması gerekmekte. Abone sahiplerinin mağdur duruma düşmemeleri için çok soğuk havalarda sayaçların bulunduğu yerleri ısıya yalıtımlı malzemelerle muhafaza etmeleri gereklidir. Sayaçta, bağlantı yerlerinde veya vanalarda su sızıntı olması halinde derhal MUSKİ'ye bildirerek arızanın giderilmesini sağlanmalıdır."

Bazı abonelerin, donan sayaçların altında ateş yakma gibi yöntemlere başvurduklarını hatırlatan Yaşar, "Donan su sayaçlarına sıcak su dökmek veya ateş tutmak, sayaca sert bir cisimle vurmak doğru değil. Bu uygulamayı yapmak, çeşmelerin ve boruların patlayıp daha büyük maddi hasarların oluşmasına neden olur. Donan su sayaçlarına hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir" diye konuştu.