Öğrencilere bölümler, deneylerle tanıtıldı

Öğrencilere bölümler, deneylerle tanıtıldı
Öğrencilere bölümler, deneylerle tanıtıldı
- Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim elemanları, tercih yapacak öğrencilere üniversiteyi deneylerle tanıttı

MUĞLA (AA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ), üniversite tercihi yapacak öğrencilere yönelik tanıtım günleri etkinliği gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen tanıtım günlerinde, üniversitenin fakülte ve yüksekokulları ile bölümleri tanıtıcı stantlar açıldı.

Tanıtım günleri ve bilim şenliği kapsamında fen fakültesi öğretim elemanları, bilimsel doküman ve deneylerle öğrencilere uygulamalı konu anlatımları yaptı. Öğrenciler, matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik alanında deneyler gerçekleştirdi.

MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça, üniversiteye hazırlık yapan öğrencilerde bilim ve sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Akça, bir taraftan üniversitelerini ve bölümleri tanıtmayı diğer taraftan da Türkçe, matematik, fen bilgisi, okul öncesi gibi dersler için tasarlanan materyallerin bilimsel ve sanatsal olarak öğrencilere anlatılmasını amaçladıklarını anlattı.

MSKÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Varol da son yıllarda temel bilimlere karşı ilginin azalması nedeniyle temel becerilerde oldukça düşük performansa sahip genç bir neslin yetiştiğini ifade etti.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin, temel bilimlerdeki gelişmeler ile doğru orantılı olduğunu dile getiren Varol, "Temel bilimler ve gelişmişlik arasındaki bu ilişki göz önüne alındığında, son zamanlarda fen fakültelerine olan ilgisizliğin yakın gelecekte ne kadar büyük problemlere neden olacağı açıktır. Bilim şenliğinde fen fakültelerinin önemini anlatarak öğrencilerimizin temel bilimlere karşı ilgi ve motivasyonlarını artırmak istiyoruz" dedi.

Etkinliğe katılan öğrenciler fakülteler hakkında bilgi alarak, geleceklerine yön verme konusunda fikir edindi.