Okullar kapandı plajlar doldu

Okullar kapandı plajlar doldu
Okullar kapandı plajlar doldu
- Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip ili olan Muğla'daki plajlarda ve turistik tesislerde, okulların kapanmasıyla yoğunluk arttı - Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Çelik: "Okulların kapanmasıyla bölgemizde özellikle iç turizm hareketliliği yaşanıyor"

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇTürkiye 'nin bin 484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip ili olan Muğla'daki plajlarda ve turistik tesislerde, okulların tatile girmesiyle hareketlilik arttı.

Bünyesinde barındırdığı tarihi ve kültürel zenginliklerle her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan, 250 bin yatak kapasitesi bulunan Muğla, ziyaretçilerine güzel bir tatil yapma olanağı sağlıyor.

Okulların kapanmasıyla tatil için Muğla ve ilçelerini tercih eden yerli turistlerden bazıları, Gökova Körfezi, İngiliz Limanı, Çökertme, Göcek, Marmaris, Fethiye, Ölüdeniz, Kızılada, Datça ve Hisarönü koylarını kapsayan mavi yolculuğa çıkmayı tercih ederken, heyecan yaşamayı sevenler ise dalış, rüzgar sörfü ve paraşütle atlama gibi sporlara yöneliyor.

İl Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürel özellikleri bünyesinde barındıran Muğla'nın turizm açısından önemli bir kent olduğunu söyledi.

Turizmden "sezon" kelimesinin çıkarılması için çalışma yaptıklarını dile getiren Çelik, Muğla'nın yıl boyunca turist ağırlayabilecek potansiyeli bulunduğunu ifade etti.

Muğla'yı ziyaret eden turistlerin girişlerini 9 gümrük kapısı ve 2 havaalanından takip ettiklerini bildiren Çelik, şunları söyledi:

"Okulların kapanmasıyla bölgemizde özellikle iç turizm hareketliliği yaşanıyor. Milas-Bodrum havaalanı trafiğine baktığımızda, geçen yıl mayıs ayında 78 bin kişi, bu yılın aynı döneminde ise 97 bin kişi buraya gelmiş. Dolayısıyla yüzde 25'lik bir artış var. Bu sene yerli misafirlerimizi ağırlama anlamında geçen yıla göre ciddi bir artışın olacağını söyleyebiliriz."

Bu yıl özellikle iç turizmde önemli artış beklediklerini vurgulayan Çelik, yabancı turistte de yıl sonunda öngördükleri gibi 3 milyonu yakalayacaklarını düşündüklerini söyledi.

Çelik, bölgeye gelen yabancı turist sayısında Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8 düşüş yaşandığını, Temmuz ve Ağustos aylarındaki artış ile bunu telafi edeceklerini düşündüklerini kaydetti.

- "İç pazarda büyük bir hareketlilik yaşanacak"

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise okulların kapanmasıyla iç turizmde hareketlilik yaşandığına işaret ederek, Marmaris'te otellerdeki doluluk oranın yüzde 60 seviyesinde olduğunu söyledi.

Bu yıl Mayıs ve Haziran aylarında yabancı turist sayısında düşüş yaşanırken iç turizmde bir yükselişin söz konusu olduğuna dikkati çeken Özbozdağ, şöyle konuştu:

"Okulların kapanması ile yerli turistleri ağırlamaya başladık. Özellikle Ramazan Bayramı'nda büyük artış bekliyoruz. Yerli turist için Antalya erken davrandı. Bizim yerli turizm politikamız diğer bölgelere göre zayıf olsa da tüm bölgelerde bu yıl iç turizmde büyük hareketlilik bekleniyor. Otellerimiz de bu anlamda çalışmalarını sürdürüyor. İç pazarda bu sene büyük hareketlilik yaşanacak gibi gözüküyor."

Özbozdağ, farklı turist segmentleriyle turizmi çeşitlendirmeleri gerektiğinin altını çizerek, ön plana çıkartılabilecek kültürel, tarihsel, doğal pek çok değerleri bulunduğunu kaydetti.