Orman İşletme Şefleri Eğitim ve Değerlendirme Semineri

Orman İşletme Şefleri Eğitim ve Değerlendirme Semineri
Orman İşletme Şefleri Eğitim ve Değerlendirme Semineri
 MUĞLA (AA) - Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Marmaris'te düzenlenen "Orman İşletme Şefleri Eğitim ve Değerlendirme Semineri" başladı. İlçe...

 MUĞLA (AA) - Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Marmaris'te düzenlenen "Orman İşletme Şefleri Eğitim ve Değerlendirme Semineri" başladı. 

İlçe merkezindeki bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin ve Bölge Müdürlüğü bünyesinde görev yapan işletme şefleri katıldı. 

İki grup şeklinde yapılan seminerde önce şube müdürleri tarafından yapılan ve yapılması istenilen çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirildi. Daha sonra ise işletme şefleri kendi bölgelerindeki çalışmalarını sunum halinde aktardı. 

Seminer kapsamında "Muğla Yöresi Kızılçam Ormanlarında Çam Balı Üretiminin Sürdürülebilirliği ve Karşılaşılan Sorunların Giderilmesi Projesi" hakkında proje yürütücüsü Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Avcı, katılımcılara bilgi verdi. 

Dünya çam balı üretiminin yüzde 92'sinin Türkiye 'de, bunun da yüzde 82'sinin Muğla'da gerçekleştirildiğine dikkati çeken Avcı, bu açıdan projenin önemli olduğunu vurguladı.

Çam balı üretiminin ağaçlardaki Basra ismi verilen böcek sayesinde yapılabildiğini ifade eden Avcı, yaptıkları araştırma sonunda Muğla'daki 9 orman işletme şefliği bölgesinde 66 bin 305 hektar Basralı orman alanı tespit ettiklerini bildirdi.

Avcı, ormancılık faaliyetlerinin bu böcek de göz önünde bulundurularak yürütülmesi gerektiğini kaydetti. 

Yapılacak sınavın ardından eğitim ve değerlendirme seminerinin 17 Ocak'ta sona ereceği belirtildi.