Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
-"Orman yangınlarıyla mücadele için Türkiye genelinde 45 hava aracımız çalışmalara başladı"

MUĞLA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl orman yangınlarıyla mücadele kapsamında,  ülke  genelinde 45 hava aracının çalışmalara başladığını bildirdi. 

Eroğlu, Gökova Körfezi kıyısındaki Sakar mevkisinde, Muğla Valisi Amir Çiçek, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ve ormancılarla zeytin ağaçlarını aşıladı, bazı ağaçları budadı.

Türkiye ve Muğla'da zeytin ağaçlarının varlığını artırmak için çalışma yürüttüklerini belirten Eroğlu, 2023 hedeflerinin, ülke yüzölçümünün yüzde 30'unu ormanlarla kaplamak olduğunu kaydetti.

Aşıladıkları fidanları bölge halkına emanet edeceklerini vurgulayan Eroğlu, vatandaşların ormanları sahiplenmesinin önemine işaret etti. 

-"Hava araçları sezona hazır"

Veysel Eroğlu, Bakanlığın tüm birimleriyle yangın sezonuna hazır olduklarını belirterek, "Yangın uçaklarımız ve helikopterlerimiz eğitimli personellerimizle sezona hazır. Dünyada ilk defa bizde kameralı takip sistemi var. Herhangi bir bölgede yangın çıktığı zaman  360 derece dönen kameralarımız dumanı alarak takibe başlıyor. Buradan da en yakın işletmeye alarm veriyor ve ekiplerimiz derhal müdahale için çalışmaya başlıyor" diye konuştu.

Yürüttükleri çalışmalar ve yangına müdahalede kullanılan ekipmanlarla yangına müdahale süresini kısalttıklarını anlatan Eroğlu, eskiden ancak 45 dakikada yangın mahalline gidilirken, bu süreyi Muğla'da 15 dakikaya kadar indirdiklerini bildirdi.

Bu süreyi daha da aşağıya çekmeye çalıştıklarını belirten Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orman yangınları ile mücadele için Türkiye genelinde 45 hava aracımız çalışmalara başladı. Muğla'da konuşlanan helikopterimiz de başladı. Bakanlığımız tüm ekipleri ile şuanda teyakkuz halinde. Yangın Hareket Merkezimizde her bir bölgemiz gözetim altında. Ormanları korumak ve yaşatmak bizim görevimiz. Çünkü bu ormanlar bizim akciğerlerimiz."

-"Muğla hassas bölgede"

Muğla'nın orman yangınlarında hassas bir bölge olduğuna değinen Eroğlu, kentte ekiplerin geçen yıl canla başla mücadele ederek, çok büyük orman yangınlarında başarı gösterdiklerini dile getirdi.

Eroğlu, havaların ısınmasıyla vatandaşların orman yangınları konusunda daha dikkatli olmasını, duman gördükleri takdirde ücretsiz Alo 177 orman yangın ihbar hattını aramalarını istedi.

Programın ardından yangın söndürme helikopteri gösteri uçuşu yaptı.