Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğla'da:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğla'da:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğla'da:
- "Ormanlık alanlardaki doğal yollarla yetişen zeytin ağaçlarını aşılayacağız ve en yakınındaki köylülere parsel parsel dağıtacağız. Böylece vatandaşın gelir seviyesinde muazzam bir artış olacak"

MUĞLA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ormanlık alanlardaki doğal yetişen zeytin ağaçlarının aşılanacağını ve bu ağaçların köylülerin gelir kaynağı olacağını bildirdi. 

Bakan Eroğlu, Muğla Valiliğini ziyaret etti. Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, vali yardımcıları ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Eroğlu, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Orman varlığının fazla olmasından dolayı Muğla'ya büyük önem verdiklerini belirten Eroğlu, ile son 13 yılda 8 milyar 600 milyon lira yatırım ve destek sağlandığını söyledi. Eroğlu, 2 milyarlık yatırımla bakanlıklarının ilk sırada yer aldığına dikkati çekti. 

Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçmeye karar verdiklerini ifade eden Eroğlu, ormanları kullanarak koruma anlayışıyla orman köylüsünün "hasımı" değil "hısımı" haline geldiklerini kaydetti. Ormanları halka açtıklarına işaret eden Eroğlu, "Son olarak bugün içinde 50'şer ceviz ağacı bulunan 111 parseli köylümüze verdik. Dikim ve bakım masrafları tamamen bize ait olan bu ağaçların verdiği meyvelerin geliri köylümüze kalacak" dedi. 

Eroğlu, söz konusu arazilerle ilgili sertifikaları kadınlara teslim ettiklerini vurgulayarak, kadınların erkeklerden daha çok çalıştığına şahit oldukları için bu pozitif ayrımcılığa gittiklerini dile getirdi. 

- Zeytin de kazandıracak -

Zeytin konusunda yurt dışı kaynaklı bazı oyunlar oynandığını anlatan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Yurt dışındaki bazılarının tahrikiyle 'zeytin ağacı orman ağacı değildir' diye bir dava açmışlar. Bu dava neticesinde uzun yıllar bizim ormanlardaki zeytin ağaçlarına bakılmadı. Vatandaşın elindekiler alındı. Biz şimdi mevzuatta bir değişikliğe gittik. Artık yüzde 75'i zeytin ağaçlarından oluşan orman alanları oluşturabiliyoruz. Diğer yüzde 25'lik kısma ise incir, fıstık çamı gibi türler ekeceğiz. Ormanlık alanlardaki doğal yollarla yetişen zeytin ağaçlarını aşılayacağız ve en yakınındaki köylülere parsel parsel dağıtacağız."

Herkesin gözü önünde kura çekeceklerini ve eşit bir dağıtım yapacaklarını kaydeden Eroğlu, "Böylece insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığıyla 1,5 milyon adet zeytin ağacını vatandaşa dağıtacağız. Böylece vatandaşın gelir seviyesinde muazzam bir artış olacak. Köylümüz orada huzur içinde ailesiyle yaşayacak" diye konuştu. 

Daha sonra AK Parti Muğla İl Başkanlığına geçen Eroğlu, burada muhtarlar ve milletvekili adaylarıyla bir araya geldi. Ziyaretin ardından parti binası önünde toplanan partililere seslenen Eroğlu, 7 Haziran seçimlerinin önemine dikkati çekti.