Orman yangınlarına "bidon" önlemi

Orman yangınlarına "bidon" önlemi
Orman yangınlarına "bidon" önlemi
- Muğla'nın Marmaris ilçesinde vatandaşlarca temin edilen ve suyla doldurulan bidonlar, orman içi yollara onar metre aralıklarla konulmaya başlandı - Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Kaplan: - "Bir yangın durumunda ilk görenlerin bu bidonlarla alevlere ilk müdahaleyi yapmasını temenni ediyoruz"

MUĞLA (AA) - Marmaris'te orman yangınlarıyla mücadele için belediye ve vatandaşların işbirliğiyle yol kenarlarına su dolu bidonlar yerleştirildi.  

Türkiye 'de yaz aylarında en fazla orman yangını yaşanan yerlerden Marmaris'te, yangınlara erken müdahale edilebilmesi için ilginç bir yöntem uygulanıyor.

Vatandaşlar tarafından temin edilen ve suyla doldurulan bidonlar, Marmaris Belediyesi görevlilerinin de yardımıyla orman içinden geçen yol kenarlarına onar metre aralıklarla konulmaya başlandı. 

Marmaris-Turunç karayoluna belediye görevlileri ve vatandaşlar tarafından 250 bidonun bırakılması sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan, Marmaris'in yüzde 85'inin ormanlarla kaplı olduğuna dikkati çekti. 

Yangın riski yüksek bir bölgede yaşadıklarını vurgulayan Kaplan, vatandaşlarla işbirliği yaparak bu riski en aza indirmek istediklerini söyledi. Su dolu bidonları yangın çıkma ihtimalinin fazla olduğu yol kenarlarına bıraktıklarını ifade eden Kaplan, şöyle konuştu:

"İnşallah ülkemizde ve bölgemizde herhangi bir yangın çıkmaz. Ancak insanın olduğu her yerde maalesef orman yangını gibi olumsuzluklar yaşanıyor. Araç trafiğinin fazla olduğu Turunç yoluna bidonları koyduk. Olası bir yangın durumunda ilk görenlerin bu bidonlarla alevlere ilk müdahaleyi yapmasını temenni ediyoruz."

Kaplan, müdahale sayesinde yangının büyümesinin önlenebileceğini ve ekiplerin zaman kazanabileceğini vurguladı.

Geçen yaz sezonunda da bazı bölgelere bidon koyduklarını hatırlatan Kaplan, bidonların yarısına yakınının kaybolduğuna işaret etti. Kaplan, vatandaşlardan bidonları başka amaçlarla kullanmamalarını istedi.