Orman Yangınlarıyla Mücadele Değerlendirme Toplantısı

Orman Yangınlarıyla Mücadele Değerlendirme Toplantısı
Orman Yangınlarıyla Mücadele Değerlendirme Toplantısı
- Orman Genel Müdürü Üzmez: - "Ülkemizin göz bebeği turizm bölgelerini cansiparane korumak zorundayız"

MUĞLA (AA) - Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Türkiye 'deki turizm bölgelerinin orman yangınlarından cansiparane korunması gerektiğini söyledi. 

Orman Genel Müdürlüğünce düzenlenen Orman Yangınlarıyla Mücadele Değerlendirme Toplantısı, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki bir otelde gerçekleştirildi. 

Üzmez, toplantının açılışında, orman yangınlarında yer alan ekip ve  kullanılan ekipmanın en iyi şekilde organize edilmesi için yangınla mücadele komisyonu kararları alındığını hatırlattı.

Üzmez, Orman Genel Müdürlüğünün helikopterinin, dozerinin, çalışanın yanı sıra diğer kurum ve kuruluşların gücünü de yanlarına alarak yangınlarla mücadele etmeyi planladıklarını ifade etti. Üzmez, Türkiye'nin dünyanın en ileri yangın teknolojisini kullanan ülkelerinden biri olduğunu da belirtti.

Turizm bölgelerine daha fazla önem verdiklerine işaret eden Üzmez, şöyle konuştu:

"Orman Genel Müdürlüğü, ülkemizin göz bebeği turizm bölgelerini cansiparane korumak zorunda. Dünyanın başka yerinde ne Marmaris ne Bodrum ne de Antalya var. O zaman sadece orman gözüyle değil, Türkiye'nin kültür ve turizmi gözüyle baktığımızda orman yangınları çok daha önem kazanıyor. Bundan dolayı Genel Müdürlüğümüz, her yangın sezonu öncesi 'Acaba neyi daha çok geliştirebiliriz ve etkin kullanabiliriz'in çabası içerisinde." 

Üzmez, Türkiye'nin turizmde marka olabilmesi ve yeşil alan bakımından diğer ülkelerden geri kalmaması için üzerilerinde çok büyük yük bulunduğunu, teşkilatının bunun bilincinde olduğunu kaydetti.  

 Orman bölge ve meteoroloji müdürlerinin yanı sıra orman işletme müdürlerinin de katıldığı toplantıda, yangınla mücadelede alınması gereken önlemler ve gelişen teknolojinin sağladığı olanaklar konuşuldu.