Ortaca'da nar hasadı başladı

Ortaca'da nar hasadı başladı
Ortaca'da nar hasadı başladı
- Ortaca Ziraat Odası Başkanı Çöllü: - "Nar, başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor"

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ortaca ilçesinde nar hasadı başladı.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, yaptığı açıklamada, olumsuz hava şartları nedeniyle hasadın geçen yıllara göre geç kaldığını anlattı.

Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman bölgesinde yaklaşık 80 bin ton nar üretimi olduğunu belirten Çöllü, "Nar, başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Almanya , İngiltere gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Rusya'da yaşanan devalüasyon ile rublenin dolar karşısında değer kaybetmesiyle ihracatta sıkıntılarımız oldu" ifadesini kullandı.

Çöllü, ihracattaki sıkıntının direkt üreticiye yansıdığını, rekoltenin geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30'a yakın düşük olmasına rağmen, ürünlerin eski fiyatlara zorla satıldığını ifade etti.

Narın bu yıl 50 kuruş ile 1 lira arasında alıcı bulduğunu belirten Çölü, şunları kaydetti:

" Suriye ve Irak gibi şuan savaş içinde olan ülkelere de ihracat yapıyorduk. Oralardaki savaştan dolayı ihracatta sıkıntılar oldu. Rekolte çok düşük olmasına rağmen alımlar çok yavaş. Bu sıkıntıları önlemek için bölgemizde bir kooperatif kurduk. Kooperatifimiz de yaklaşık 2 bin ton nar aldı."

Çöllü, bölgede üreticiler tarafından kurulan kooperatif üyelerinin iyi tarım uygulaması yaptığını, bunun hem üreticiye hem de tüketiciye büyük katkısı olacağını vurguladı.